fbpx

Kaip pasirūpinti kalėdinėmis dekoracijomis ir sveiku oru?

Gyva kalėdinė eglutė ne tik suteikia daug džiaugsmo ir jaukumo namuose, bet yra aplinkai draugiškesnis sprendimas nei dirbtinė eglutė. Tačiau, parsinešdami eglutę galite ne tik įnešti į namus džiaugsmo, bet ir pavojingų alergenų, kurie gali sumažinti oro kokybę namuose bei sukelti alergines reakcijas jums ir jūsų artimiesiems.

Kaip namus paruošti žiemai?

Šaltasis sezonas ir temperatūrų pokyčiai gali ne tik silpninti imunitetą, bet ir padaryti žalos jūsų namo konstrukcijai. Kol neprasidėjo didieji šalčiai, dar turite laiko apgalvoti visus įmanomus būdus, kaip išvengti žiemos padarinių pastatams. Kokius veiksmus reikėtų atlikti, kad paruoštumėte pastatą šalčiams?

Sauso oro įtaka namo konstrukcijai ir sveikatai

Sausas oras namuose bei nekokybiškas pastato paruošimas šaltajam sezonui leidžia dulkėms cirkuliuoti jūsų namuose su bakterijomis, virusais, dulkių erkutėmis, kurios sukelia kvėpavimo takų ligas bei organizmo pažeidimus.

COVID-19 ir oro užterštumo ryšys

Ryšys tarp COVID-19 ir oro užterštumo tampa vis labiau pastebimas. Harvardo universiteto mokslininkai atskleidė, jog oro tarša žymiai labiau pablogino COVID-19 protrūkį ir sukėlė daugiau mirčių nei būtų sukėlę, esant švariam orui.

Kuo seni namai pavojingi jūsų sveikatai?

Patalpų oro kokybė senuose namuose yra viena iš didžiausių problemų, kuri gali sukelti įvairias kvėpavimo takų problemas - plaučių vėžį, astmą ar net krūties vėžį. Namų amžius yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kodėl namuose kvėpuojame užterštu oru. Nors tiek naujuose, tiek senuose namuose būna įvairių teršalų, tačiau tam tikros rūšys kenksmingų oro teršalų yra ypač dažni senos statybos namuose.

Kaip oro tarša susijusi su krūties vėžiu?

Net 90 % visų krūties vėžio atvejų yra susiję su aplinkos veiksniais - alkoholio vartojimu, kūno svorio pokyčiais, radiacija bei oro tarša. Naujausių tyrimų duomenimis, kietosios daleles, azoto oksidai (išskiriami vidaus degimo variklių) bei įvairios cheminės medžiagos sudaro didžiąją dalį oro taršos, kuri patenka į mūsų namus pro nesandarius langus, duris ar kitus plyšius.

Nekokybiško oro įtaka peršalimo simptomams

Kodėl patalpų oro kokybė rudenį suprastėja? Būtent dėl oro temperatūrų kaitos ir vėsesnių oro srautų, pradedame dažniau uždaryti langus bei pirmą kartą per kelis mėnesius įjungiame šildytuvus ar pradedame kurti židinius. Visi šie pokyčiai suaktyvina šildymo įrenginiuose pasislėpusias dulkes ir įvairius alergenus, kurie pradeda cirkuliuoti mūsų namuose.

Nemigos kaltininkas – užterštas oras?

Nemiga ir prasta vidaus patalpų oro kokybė yra stipriai susijusi. Norite kokybiško miego? Švarus oras jūsų namuose padės tai pasiekti. Nacionalinio sveikatos apsaugos instituto (NIH) atlikto tyrimo duomenimis, net 30 proc. populiacijos skundžiasi nekokybišku miegu, o 10 proc. turi simptomus, būdingus nemigai.

Kaip kontroliuoti drėgmę namuose?

Natūralu, jog drėgmės problemos itin aktualios rūsyje, sandėliuke ar tiesiog namo pamatuose. Čia svarbi ne tik tinkama izoliacija, bet ir drėgmės kontrolė.

Užteršto patalpų oro įtaka augintiniams

Mūsų augintiniai, ypač šunys, yra itin jautrūs alerginėms reakcijoms, kurias paskatina prastą vidaus patalpų oro kokybė. Šunys, savo dydžiu yra lyg maži vaikai, jie taip pat didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia patalpų viduje, ant grindų, todėl jie tampa lengvais taikiniais oro teršalams, besikaupiantiems ant paviršių. Į ką gi reikėtų atkreipti dėmesį?

Oro užterštumas mokykloje: į ką atkreipti dėmesį?

Artėjantys nauji mokslo metai šiemet kelia daug papildomų klausimų dėl mokinių sveikatos mokykloje. Sveikas oras svarbus atsižvelgiant ne tik į siaučiančią pandemiją, bet ir dėl kitų, užteršto oro sukeliamų padarinių. Pasirūpinkite, kad Jūsų vaikai kvėpuot sveiku oru tiek namuose, tiek mokykloje.

Drėgmės įtaka namo konstrukcijai ir sveikatai

Turbūt nemažai daliai žmonių teko susidurti su netinkamo drėgmės lygio padariniais. Rasojantys langai, pelėsis, dulkių erkutės - visa tai yra netinkamo drėgmės lygio priežastys, kurios turi neigiamos įtakos tiek Jūsų sveikatai, tiek namo energiniam efektyvumui.

Užteršto oro įtaka vaikams

Tuo, kad oro užterštumas turi neigiamą įtaką žmogaus sveikatai, neabejoja niekas. Tai ypač aktualu turint omenyje vaikus bei paauglius, kurių plaučiai vis dar auga ir vystosi. Užterštas oras daro įtaką ir smegenų vystymuisi, ir net gali turėti įtakos žemesniam intelekto koeficientui.

Kaip patikrinti ir pagerinti oro kokybę namuose?

Tiek lauko, tiek vidaus patalpų ore yra gausu teršalų, kurie skatina astmos priepuolius, alergijas, sunkias kvėpavimo takų ligas. Labai svarbu atpažinti ore tvyrančias kenksmingas medžiagas, kurios sukelia įvairius simptomus, tačiau nereikia pamiršti, jog dalies itin pavojingų teršalų, galime nejausti ir nepastebėti.

Kuo svarbus namo sandarumas?

Oro nuostoliai gali lemti 10-30 % sunaudojamos energijos namuose. Taip gali nutikti dėl įtrūkimų sienose, nesandarių durų bei langų, netinkamai apšiltintų sienų, grindų ar fasado. Dėl šių priežasčių ne tik prarandama šilumos energija, bet ir suprastėja oro kokybė. Namų sandarumas – ekonomiškai efektyvus būdas sumažinti išlaidas šildymui ir padidinti komfortą, kvėpuojant sveiku oru.

Kaip užtikrinti sveiką orą kiekviename kambaryje?

Perštinti gerklė, ašarojančios akys, sloga – alergenų esančių ore požymis. Nors įprasta manyti, kad dauguma alergenų yra lauke, tai nėra tiesa. Nemažai jų galite atrasti savo vonioje, miegamajame, prie nesandarių langų ir kituose kambariuose, kur laikote naminius gyvūnus. Kiekvienas kambarys jūsų namuose, gali turėti skirtingus alergenų šaltinius. Į ką atkreipti dėmesį kiekviename jų?

5 patarimai vasarai: kaip palaikyti sveiką orą namuose?

Vasarą, suaktyvėjus saulės spinduliuotei bei jai sąveikaujant su ore esančiais teršalais, ozono ir kietųjų dalelių koncentracija itin išauga miestuose. Galbūt pastebėjote, jog karštuoju metų sezonu paūmėja alergijos, širdies ir kraujagyslių sveikatos problemos. Dažniau praveriami langai turi įtakos oro užterštumui namų viduje, kuris gali turėti neigiamos įtakos ir jūsų kvėpavimo takams.

Kokiais teršalais kvėpuojame kiekvieną dieną?

Oro kokybė – didžiulė globali problema, kuri sukelia milijonus susirgimų ir ankstyvų mirčių kiekvienais metais. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje lauko oro tarša paskatina 4,2 milijono žmonių ankstyvą mirtį. Užterštas vidaus patalpų oras kasmet pareikalauja 3,8 milijono aukų. Ne paslaptis, jog įvairiais teršalais kvėpuojame kiekvieną dieną, tačiau kurie iš jų mums pavojingiausi?

Kuo namų sandarumas svarbus sveikam orui viduje?

Mūsų namai tai saugi vieta nuo viso likusio pasaulio. Čia kuriame jaukią ir patogią aplinką, tačiau neretai ne visai suprantame ką reikia padaryti, jog oras namuose nesukeltų alergijų, kvėpavimo takų ligų ir kitų susirgimų. Vienas svarbus aspektas į kurį būtina atkreipti dėmesį namuose yra langai ir durys, jų sandarumas. Tai aktualu tiek kalbant apie viduje besikaupiančią, tiek iš lauko ateinančią oro taršą.

Alergijos: kas jas sukelia namuose ir kaip apsisaugoti?

Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos agentūra teigia, jog oro tarša yra viena pavogingiausių grėsmių žmogaus sveikatai. 800,000 - maždaug tiek žmonių Europoje kasmet miršta nuo užteršto oro sukeliamų ligų. Toliau kvėpuojantiems nekokybišku oru pasireiškia alergijos, lėtinės ligos, įvairūs kvėpavimo takų susirgimai, o gyvenimo trukmės sutrumpėja bent dvejais metais.

Kaip pasyvus namas prisideda prie Jūsų šeimos sveikatos?

Jei domėjotės namo statybomis ar būsto apdaila, tikriausiai jau esate girdėję sąvoką „Pasyvūs namai“. Šie namai išsiskiria ne tik tuo, kad sutaupo 90 proc. šilumos energijos, bet ir sukuria itin sveiką ir komfortišką aplinką gyvenimui. Sumažėjusios sąskaitos už šildymą, komforto jausmas yra tik dalis pasyvių namų privalumų. Ką apie juos būtina žinoti, ruošiantis statyti savo namus?

Kodėl namų vėdinimas yra svarbus Jūsų sveikatai?

Ar kada nors susimąstėte kuo skiriasi oro kondicionavimas nuo vėdinimo? Ne visi žino, jog tai nėra tik šiek tiek skirtingi dalykai. Oro kondicionavimas ir vėdinimas iš tiesų atlieka visiškai skirtingas funkcijas.

Kodėl kelionė į parduotuvę gali baigtis virusu namuose?

Žaibišku greičiu po pasaulį paplitęs COVID-19 privertė mus visus pakeisti turėtus įpročius ir požiūrį į kasdienę veiklą. Jei dar prieš porą mėnesių, imdami pakuotę pieno parduotuvėje, nesusimąstydavome apie virusus ant pakelio paviršiaus, dabar tai tapo kasdienybe.

COVID-19: kaip apsisaugoti namuose?

Lietuvoje įvestas karantinas paskatino daugiau laiko praleisti namuose, kur dažnai kvėpuojame užterštu oru. Jis sukelia riziką kiekvienam, o ypač pavojingu tampa į koronaviruso rizikos grupę patenkantiems asmenims.

Kaip sausas oras padeda koronavirusui

Sparčiai plintantis koronavirusas gali užkrėsti ne tik turėjusius tiesioginį kontaktą su žmogumi, bet ir prisilietusius prie daiktų, ant kurių čiaudėjo ar kosėjo užkrėstasis. Ar žinote į ką atkreipti dėmesį, kad apsisaugotumėte nuo virusų plitimo?

Gripui – ne! Drėgmės įtaka sveikatai

Neseniai paskelbtoje Harvardo sveikatos tyrėjų apžvalgoje yra patvirtinta, jog žmonių sveikata priklauso nuo pastatų, kuriuose mes gyvename ir dirbame.

Kietosios dalelės – nematomos ir mirtinai pavojingos

Kietosios dalelės yra ore esančių dalelių ir skysčio lašelių, kybančių ore, mišinys. Nedidelio dydžio, lengvai į kvėpavimo takus patenkančios dalelės tyliai mus žudo iš vidaus.

„Pasyvių namų“ pranašumai, kuriuos privalo žinoti kiekvienas

Ar žinote kas yra „Pasyvus namas“? Energiją taupantis, draugiškas aplinkai ir užtikrinantis kokybišką, sveiką orą Jūsų namuose.

Ar jaučiate „Sergančio pastato sindromo“ simptomus? 6 žingsniai sveikesniam orui

90 % gyvenimo praleidžiame patalpose – namuose, biure, mokykloje ar parduotuvėje. Ar žinojote, kad patalpose slepiasi daugybė kenksmingų organizmų ir medžiagų, kurios gali sukelti sveikatos pablogėjimus?

Ligų ir alergijų sukėlėjai Jūsų namuose

Ar kada nors susimąstėte, jog prasta oro kokybė gali sukelti ne tik alergijas, bet ir kvėpavimo takų vėžį ir kitų ligų paūmėjimus? Nustebsite sužinoję, kad medžiagos, kurios sukelia sunkias ligas, slypi jūsų namuose.

Tylusis žudikas – CO2

CO2 įprastas oro komponentas, tačiau padidėjusi jo koncentracija sukelia mirtinas ligas ir kitus susirgimus. Kas sukelia CO2 padidėjimą patalpose ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad sumažintumėte CO2 žalą?