fbpx

 

Kuo namų sandarumas svarbus sveikam orui viduje?

Mūsų namai tai saugi vieta nuo viso likusio pasaulio. Čia kuriame jaukią ir patogią aplinką, tačiau neretai ne visai suprantame ką reikia padaryti, jog oras namuose nesukeltų alergijų, kvėpavimo takų ligų ir kitų susirgimų. Vienas svarbus aspektas į kurį būtina atkreipti dėmesį namuose yra langai ir durys, jų sandarumas. Tai aktualu tiek kalbant apie viduje besikaupiančią, tiek iš lauko ateinančią oro taršą.

Kaip teršalai patenka į namus?

Vidaus oro kokybė priklauso nuo daugelio dalykų, tačiau dažniausiai sutinkami veiksniai yra nefiltruotas oras iš lauko, kuriame apstu alergenų ir teršalų. Namuose taip pat yra teršalų, kuriuos sukelia įvairios buitinės chemijos medžiagos, dulkės ar pelėsis. Jei turite naminių gyvūnų turėtumėte dažnai valyti paviršius, nes jų plaukai slenka bei gali sukelti alergijas. Valymo chemikalai, aerozoliai, dažai orą taip pat gali paversti kenksmingu. Oro kokybė namuose taip pat prastėja ir dėl į namus nuolat patenkančio oro su įvairiomis medžiagomis pro plyšius. Labiausiai grėsmingi lauko oro teršalų patekimo taškai yra maži, dažnai nepastebimi plyšiai, angos ir tarpai jūsų sienose ir languose. 

Kuo svarbūs langai ir durys?

Senesni namai yra ypač jautrūs lauko teršalų nutekėjimui patalpose, nes jie yra mažiau sandarūs nei naujesni. Senesniems namams taip pat labiau kenkia amžius ir orai. Pastarieji veiksniai gali įskelti lubas ir palikti plyšius aplink duris, langus ir kitas angas, kurios nebeapsaugo nuo užteršto lauko oro patekimą į vidų. Nepamirškime ir to, kad plyšiai sudaro palankias sąlygas patekti, plisti ir susidaryti drėgmei, kuri vėliau gali sukelti pelėsį. Kai kurie iš teršalų, pavyzdžiui, ozonas ir azoto dioksidas, susidarę iš transporto priemonių išmetamųjų dujų ar esantys jose, reaguoja su statybinėmis medžiagomis ir baldais, valymo chemikalais, sukurdami naujus junginius, tokius kaip formaldehidas (vienas iš penkių didžiausių oro teršalų, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus), kurie patalpų orą daro dar toksiškesnį. 

Jei turite senas duris ir langus, galbūt pastebėjote įtrūkimus aplink išorinius kraštus? Jūsų durys gali būti pakabintos šiek tiek kreivai ant vyrių, sudarydami tarpus aplink kraštus, o senieji langai turėti įtrūkimų ar įtrūkusių rėmų, nusidėvėjusių spynų. Užterštas oras iš lauko į vidų taip pat patenka dažnai varstant duris ar atidarant langus. Jei norite, kad lauko oro teršalai liktų lauke, įsitikinkite, kad jūsų durys ir langai yra tinkamai įmontuoti bei užsandarinti.

Ką daryti?

  • Pasirūpinkite, kad namuose nesikauptų dulkės;
  • Užtikrinkite tinkamą drėgmę namuose, kad nesikauptų pelėsis;
  • Pasirūpinkite sandariais langais ir durimis, kad pro plyšius nepatektų užterštas oras;
  • Pasirinkite kokybišką vėdinimo sistemą, kuri užtikrintų šviežią orą namuose;
  • Naudokite kuo mažiau buitinės chemijos priemonių arba jas laikykite ne gyvenamosiose patalpose.

Kartais sunku patikėti, jog mūsų namuose ir aplink juos yra tiek daug teršalų, kuriais kvėpuojame. Svarbu atpažinti užteršto oro šaltinius tam, kad galėtume imtis papildomų priemonių apsisaugoti. Juk namuose, biuruose bei kitose vidaus patalpose praleidžiame didžiąją gyvenimo dalį. Nepamirškime rūpintis savo sveikata – dažnai tai galime padaryti visai nesudėtingai.