fbpx

 

Kaip sausas oras padeda koronavirusui

Sparčiai plintantis koronavirusas gali užkrėsti ne tik turėjusius tiesioginį kontaktą su žmogumi, tačiau ir prisilietusius prie daiktų, ant kurių čiaudėjo ar kosėjo užkrėstasis. Nepatekę į žmogaus organizmą iš karto, virusai nusėda ant stalo, mobilaus telefono, indų, durų rankenų, kėdžių ir kitų daiktų, su kuriais sąveikaujant ir toliau liečiant savo veidą, galima pasigauti virusą. Bet apie viską – nuo pradžių.

Greičiausiai pastebite, kad žiemą Jums išsausėja oda, naudojate daugiau drėkinamųjų kremų ir lūpų balzamų. Taip yra todėl, kad vėsus oras žiemą turi mažiau drėgmės, nei šiltas oras vasarą. Drėgmės lygis ore gali būti kritinis faktorius, lemiantis užsikrėtimą virusais, tad jei neatkreipsite dėmesio į tinkamą drėgmės lygio palaikymą namuose, sudarysite sąlygas ligoms plisti.

Virusų plitimas namuose

Žiemą, krentant lauko temperatūrai, namuose įjungiate didesnį šildymą. Padidinę šildymo galią, pridedate šilumos, tačiau nepadidinate oro drėgmės. Dėl žemo drėgmės lygio, sausas oras sugeria bet kokia drėgmę, esančią ore. Šiuo atveju drėgmė išgaruoja iš Jūsų kūno, nosies ir gerklės gleivinės, palikdami išsausėjusią odą. Sausa nosies ertmė sutrūkinėja, paskatina nosies kraujavimus bei sudaro tinkamas sąlygas virusams ir kitoms bakterijoms patekti į organizmą (drėgnos gleivės nosyje sulaiko virusus, tačiau jei jų nėra, apsaugos nebelieka). Esant tokioms sąlygoms, tampate labiau pažeidžiami peršalimo ligoms ir gripui.

Koronavirusas

Kai koronaviruso infekciją nešiojantis žmogus nusičiaudi ar nusikosėja, jis paleidžia seilių dalis, kurios pasklinda ir gali užsikabinti tiesiogiai ant žmogaus arba įvairių daiktų, vietų, nuo kurių žmogus taip pat gali užsikrėsti. Kadangi virusai ilgiau išsilaiko sausame ore, tokios sąlygos padidina tikimybę užsikrėsti virusu net neturėjus tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu žmogumi. Sparčiai augant susirgimų skaičiui visame pasaulyje, labai svarbu imtis kaip įmanoma daugiau prevencijos priemonių, kurios galėtų užkirsti kelią ligos plitimui.

Ką daryti?

  • Gerkite daug skysčių. Skysčiai drėkina jūsų odą bei burnos gleivinę;
  • trumpinkite laiką duše. Ilgas ir karštas dušas sukelia malonius jausmus, bet karštis ir garai gali išsausinti Jūsų odą. Sumažinkite vandens temperatūrą ir naudokite švelnų muilą. Duše nepraleiskite daugiau nei 15 min;
  • rūpinkitės namų sandarinimu, izoliacija. Stebėkite, kad lauko oras nepatektų pro duris, langus ar kitas angas. Tinkamas sandarinimas taip pat padėtų sumažinti šildymo sąskaitas, nes šiltas oras nepaliktų jūsų namų;
  • naudokite kokybišką vėdinimo sistemą, kuri tinkamai išvalys ir palaikys tinkamą patalpų orą. Lango atidarymas nėra išeitis;
  • naudokite aliejinio pagrindo drėkiklius, ypač po dušo. Aliejiniai drėkikliai sulaiko drėgmę ant jūsų odos ir apsaugo ją nuo išsausėjimo. Naudokite ir lūpų balzamą, kuris apsaugotų nuo suskilinėjusių lupų;
  • naudokite drėkintuvą. Nepamirškite, kad drėgmės lygis turi būti tarp 30 % ir 50 %. Jei nustatysite per didelę drėgmę, tai sudarys sąlygas susidaryti pelėsiui, dulkių erkutėms ir kitiems parazitams. Taip pat užtikrinkite, kad drėkintuvas yra švarus, priešingu atveju jis skleis dulkes ir mikrobus po namus.

Norintiems apsisaugoti nuo virusų, reikia imtis kompleksinių sprendimų – stiprinti imunitetą ir nesudaryti sąlygų prikibti virusams. Visų patalpų oro kokybės užtikrinti negalite, tačiau atkreipkite dėmesį į tai, ką galite nuveikti namuose, jog jie būtų saugi vieta Jums ir Jūsų vaikams. Tai galioja ne tik korona, bet ir kitiems virusams, kurie kiekvienais metais pasireiškia vis stipriau.