„Pasyvių namų“ pranašumai, kuriuos privalo žinoti kiekvienas
Norint kvėpuoti sveiku oru patalpose, neužtenka vien tik vėdinti patalpas atidarant langą. Toks sprendimas yra ne tik trumpalaikis, bet ir ne visuomet atneša norimos naudos. Pasaulyje vis populiarėjantys „Pasyvūs namai“ yra ne tik energiją taupantys namai, bet aukšta vidaus oro kokybe pasižymintys statiniai. Ar jau esate susipažinę su „Pasyvių namų“ sąvoka ir jų ekologiniais pranašumais?
Kas yra Pasyvūs namai?
Vienas esminių „Pasyvaus namo“ privalumų yra tai, jog jo pagrindiniai energijos šaltiniai yra natūralūs – saulės energija, dirvožemio šiluma, žmogaus kūno temperatūra. Šių namų šildymo ir vėdinimo energinės sąnaudos yra labai mažos, o pastato konstrukcija apsaugota. Atsižvelgiant į tai, kad „Pasyvus namas“ yra ekologiškas ir leidžia efektyviai vartoti energiją, jis padeda sutaupyti net iki 90 % energijos, susijusios su šildymu ir vėdinimu. Šie namai taip pat pasižymi aukštu izoliacijos ir komforto lygiu. Kuo tai svarbu? Įprastai savo namuose, mokyklose ar ligoninėse, norėdami gryno oro, atidarote langus ir išleidžiate patalpoje esantį šiltą orą. „Pasyvus namas“ su tinkama lango izoliacija sulaiko šilumą, o ventiliacijos sistema nuolat palaiko gryną orą, tad tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laikotarpiu užtikrina maksimalų oro kokybės lygį namuose ir nedaro žalos aplinkai.
Pasyvių namų pranašumai
Ne paslaptis, kad aukštos kokybės sandarumui namuose reikalingos papildomos investicijos, tačiau jos leidžia sutaupyti energijos sąnaudas, o vėdinimo sistemos sumažina pastato eksploatavimo išlaidas. Pasyviam namui reikia tik 10 % energijos, kurią sunaudoja tipiški Vidurio Europos pastatai – tai reiškia, kad sutaupoma iki 90 % energijos, todėl namų savininkams įtakos neturi didėjančios energijos kainos.
Taigi, pasyvaus namo statiniai:
- yra įperkami ir nereikalauja daug išlaidų. Energinės A klasės statinius galima sukurti išmanant statybos sistemas;
- siūlo maksimalų komfortą. 1972 m. Ole Fanger atlikto tyrimo „Šiluminis komfortas“ tapo komforto standarto ISO 7730 pagrindu. Pasyvaus namo koncepcija pagrįsta išsamia analize, kaip pasiekti aukštą komforto lygį neteršiant aplinkos;
- yra tvarūs. Puiki izoliacija, maksimalus šilumos išnaudojimas ir vėdinimas yra lengvai prieinami.
Pasyvūs namai yra puiki alternatyva visiems, norintiems investuoti ne tik į energijos taupymą, ekologiją, tačiau ir į aukštos kokybės orą vidaus patalpose. Nepaisant didesnių papildomų investicijų, ilgąjame laikotarpyje tai atsiperka tiek sutaupyta energija, tiek kokybiškesniu ir sveikesniu gyvenimu.