Kodėl namų vėdinimas yra svarbus Jūsų sveikatai?
Ar kada nors susimąstėte kuo skiriasi oro kondicionavimas nuo vėdinimo? Ne visi žino, jog tai nėra tik šiek tiek skirtingi dalykai. Oro kondicionavimas ir vėdinimas iš tiesų atlieka visiškai skirtingas funkcijas. Taigi kokie yra pagrindiniai šių įrenginių skirtumai ir kodėl būtina rūpintis, kad patalpose, kuriuose praleidžiate daugiausiai laiko būtų aprūpintus kokybišku oru?
Kas yra vėdinimas?
Daugelis žmonių klaidingai mano, kad vėdinimas yra kambario vėsinimo būdas. Iš tiesų, vėdinimas neturi nieko bendra su temperatūra ir neturi galimybės vėsinti ar šildyti patalpos. Vėdinimas vyksta tuomet, kai yra paimamas vidaus patalpų oras ir išleidžiamas į išorę, o iš lauko paimamas oras išvalomas ir įleidžiamas į patalpas. Vėdinimo tikslas yra pašalinti užterštą patalpų orą ir pakeisti jį grynesniu. Taip yra užtikrinama, kad kvėpuosite sveiku oru.
Kas yra oro kondicionierius?
Oro kondicionierius veikia tik tam, kad pakeistų kambario temperatūrą, o ne valytų. Oro kondicionieriai paima esamą orą kambaryje, atvėsina (arba šildo, priklausomai nuo nustatymo) ir vėl išleidžia į tą patį kambarį. Tai yra, kondicionierius paima patalpoje esantį užterštą orą, jį sušildo arba atvėsina ir vėl išleidžia į patalpą. Tad naudojant kondicionierių, kvėpuojame tuo pačiu užterštu oru, tik su pakitusia jo temperatūra.
Koks yra vėdinimo pranašumas ir kada jį naudoti?
Kadangi oro kondicionavimas ir vėdinimas atlieka dvi skirtingas funkcijas, svarbu suprasti, kurią geriau naudoti tam tikromis aplinkybėmis. Jei gyvenate ar dirbate mažoje patalpoje labai rekomenduotina teikti pirmenybę vėdinimo sistemai, o ne oro kondicionavimui. Nors uždarose vietose, kuriose yra daug žmonių, oras kartais gali greitai sušilti, mažoje patalpoje žmones labiau paveiks prasta oro kokybė, nei oro temperatūra. Mažose erdvėse blogi kvapai ir nešvarus oras kaupiasi patalpoje ir užima vis didesnę dalį kambario. Reikia nepamiršti, kad lango atidarymas nėra efektyvi vėdinimo priemonė, nes išleidžiate šilumą iš namų, o įsileidžiate užterštą lauko orą ir kietąsias daleles.
Oro kondicionavimas
Kadangi oro kondicionierius periodiškai perdirba užterštą orą, jis labiau tinkamas tokioms aplinkoms, kuriose nešvarus oras kelia mažiau problemų. Parduotuvėse ar bendrose atvirose biurų erdvėse pirmenybė gali būti teikiama komfortiškai oro temperatūrai, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad vėdinti patalpų nereikia. Natūraliai išskiriama CO2 koncentracija viršijanti rekomenduojamas normas sukeltų galvos skausmus, sumažėjusį darbingumą, mieguistumą, tad kokybiškai vėdinti patalpas yra būtina.
Vėdinimas yra būtinas namuose dėl drėgmės kontrolės
Drėgmė gali lengvai kauptis namuose dėl natūralaus oro įsiskverbimo, prastai atliktų sandarinimo darbų ir uždarų patalpų, kuriose atliekate tos patalpos funkcijas, tokių kaip dušas, virimas ir karšto vandens ruošimo prietaisai. Neturėdami tinkamos vėdinimo sistemos, leidžiate drėgmei kauptis jūsų namuose, prasiskverbti į sienas ir prilipti prie paviršių. Tai sukuria idealią pelėsių augimo aplinką, kuris ateityje sukelia pavojų jūsų sveikatai ir namų estetikai.
Dėl prasto vėdinimo atsirandantis pelėsis gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip:
- Akių, nosies ir gerklės dirginimas;
- Galvos skausmai;
- Karščiavimas;
- Imuninės sistemos problemos;
- Simptomų pablogėjimas sergantiems autoimuninėmis ligomis;
- Kvėpavimo takų pažeidimai.
Nevedinamų patalpų žala
Dėl prasto vėdinimo namų viduje kaupiasi anglies dioksidas. Prastai vėdinamos patalpos taip pat sudaro palankias sąlygas ligų ir virusų plitimui, o gryno oro trūkumas sukelia diskomfortą, padidina stresio lygį, dirgina kvėpavimo takus, sukelia alergijas, padidėjusį jautrumą, galvos svaigimą, pykinimą, gali net sukelti dusulį patalpose. Prastai vėdinamose patalpose besikaupianti drėgmė taip pat gali sukelti vėžinius susirgimus ar net pažeisti nervų sistemą.
Kuo geriau vėdinamos patalpos, tuo sveikesni esate Jūs. Prastai vėdinamos patalpos skatina sveikatos problemas, kelią pavojų ir namams, kuomet kaupiasi pelėsiai bei erkutės. Svarbu jausti savo kūną, stebėti kaip jaučiatės patalpoje, kurioje praleidžiate daugiausiai laiko. Daugelį simptomų, kuriuos jaučiate gali sukelti prasta oro kokybė, kuria kvėpuojate namuose ar biure, todėl svarbu laiku atkreipti į tai dėmesį ir imtis būtinųjų priemonių užkirsti kelią tolimesniems sveikatos sutrikimams.