fbpx

 

COVID-19: kaip apsisaugoti namuose?

Lietuvoje įvestas karantinas paskatino daugiau laiko praleisti namuose, kur dažnai kvėpuojame užterštu oru. Jis sukelia riziką kiekvienam, o ypač pavojingu tampa į koronaviruso  rizikos grupę patenkantiems asmenims. Ko reikėtų imtis, kad namuose savo kvėpavimo takais pasirūpintumėte tinkamai ir sumažintumėte tikimybę susirgti?

Rizikos grupė

Remiantis „Ligų kontrolės ir prevencijos centru“ (CDC), švarūs namai yra vienas iš būdų kontroliuoti koronaviruso plitimą. Jau girdėjote ar skaitėte, jog būtina plauti rankas, formuoti įprotį neliesti veido, prisidengti kosint ar čiaudint, dezinfektuoti dažnai liečiamus paviršius, vėdinti patalptas, drėkinti odą, kad ši neskilinėtų. Šiuos įpročius dalis žmonių priima   nesudėtingai, tačiau skirti daugiau dėmesio palaikyti sveikam namų orui namuose, vis tiek pamiršta. Žmonėms, kurie jau turi sveikatos problemų, koronavirusas gali būti kur kas pavojingesnis, tad rūpintis sveiku oru namuose yra būtinybė. Asmenims su nusilpusia imunine sistema, turintiems problemų su širdimi, plaučiais, inkstais bei sergantiems diabetu ar astma, koronavirusas išlieka pavojingesnis. Jei savo artimųjų rate turite į rizikos zoną patenkantį asmenį, suskubkite ir užtikrinkite jam tinkamas sveiko oro sąlygas namuose.

Kuo svarbus tinkamas drėgmės lygis namuose?

Patalpose ypač svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį, kuris yra tarp 30 % ir 50 %. Jei pastebite, kad ant langų kaupiasi vandens lašai, matote pelėsio žymes arba atvirkščiai, džiūna oda, akys, tai yra pagrindiniai ženklai,   kad drėgmės lygis namuose netinkamas.   Pelėsio žymės, besikaupiantys vandens lašai rodo, kad drėgmė namuose yra per didelė, o sausa oda – kad drėgmė per maža. Esant per mažai drėgmei, kūnas sunkiau pašalina mikrobus, gali sukelti bėrimus, odos infekcijas ar odos, lūpų, nosies skilinėjimus. Pastarieji sudaro palankią terpę virusui patekti į kūną. Jei drėgmė per didelė, tai gali sukelti problemų kvėpuojant, iššaukti akių niežėjimą ir net astmos priepuolius. Visais atvejais kenčia jūsų kvėpavimo takai, o tai padeda virusui patekti į organizmą bei apsunkina ligos simptomus.

 Kuo svarbus vėdinimas namuose? 

Jei netinkamai vėdinate patalpas, tai reiškia, kad kvėpuojate oru, kurį sudaro pelėsis, buitinės   chemijos dalelės, virtuvėje gaminto maisto išskirtos dalelės, šiukšlių, statybinių medžiagų, kuriomis buvo statomas jūsų namai,   daleles. Negana   to, kad  užterštas oras   apsunkina kvėpavimą, teršią jūsų kvėpavimo takus, taip pat sukelia vėžinius susirgimus bei sukuria palankias sąlygas konoravirusui ir kitoms užkrečiamoms ligoms plisti.   Jei   neturite   profesionalios   vėdinimo ir kondicionavimo   sistemos, vienintelis būdas kaip vėdinti patalpas lieka langų atidarymas. Čia reikėtų nepamiršti kietųjų dalelių taršos, kuri iš lauko patenka į jūsų namus, taip pat apsunkina kvėpavimą ir išeikvoja namuose sukauptą šilumą. Visgi, lango atidarymas yra tinkamas, bet trumpalaikis sprendimas, norint palaikyti sveiką orą namuose. Nepamirškite naudoti ventiliatorių vonios kambaryje, kuris leis pagerinti oro cirkuliaciją vietoje, kur kaupiasi šiltas ir drėgnas oras ir virtuvės gartraukį, kuris padės ištraukti garus, šilumą ir kvapus.

 Koronavirusas ir rizikos grupė namuose

Jei namuose turite į koronaviruso rizikos grupę patenkantį artimąjį, būtinai atkreipkite dėmesį į kelis faktorius, kurie pagelbės užtikrinant sveikesnį orą namuose:

  • turėkite   omenyje, kad   galite parnešti   virusą namo, tad   būtinai pakartotinai plaukite   rankas prieš maitinant, bendraujant   su rizikos grupėje esančiu žmogumi;
  • jei yra galimybė, parūpinkite atskirą kambarį namuose;
  • reguliariai valykite visus bendro naudojimo įrankius, indus bei paviršius;
  • palaikykite tinkamą drėgmės lygį patalpoje;
  • tegu rizikos grupėje esančiu artimuoju rūpinasi vienas asmuo;
  • reguliariai   vėdinkite patalpas.   Jei neturite vėdinimo   sistemos, nepamirškite, kad   pradaryti langai gali perpūsti   patalpoje esančius žmones. Darykite tai atsakingai ir saugiai;
  • nepalikite prižiūrėti vaikų, rizikos grupėje esantiems artimiesiems;
  • jei   galite,   suraskite   kitų būdų,   kaip kontaktuoti   su vyresnio amžiaus artimaisiais – telefonu, vaizdo skambučiais;
  • pasirūpinkite vyresnių artimųjų higienos palaikymu, kurie yra reikalingi jų pačių saugumui užtikrinti.

Parūpinti tinkamas sąlygas namuose nėra sudėtinga. Tai reikalauja išsiugdyti naujus įpročius, kurie padės ne tik koronaviruso akivaizdoje, tačiau ir ilgąjame laikotarpyje. Saugokite savo kvėpavimo takus ne tik pandemijos metu, bet   ir kiekvieną dieną   – taip   užtikrinsite   geresnį pasiruošimą   ne tik atsirandantiems ar besikartojantiems virusams, bet ir išvengsite kitų kvėpavimo takų ligų.