Nekokybiško oro įtaka peršalimo simptomams
Po vasaros karščių pasitinkame vėsesnius orus, kurie nors ir leidžia pailsėti nuo oro kondicionieriaus, sukelia didelių problemų patalpų oro kokybei. Kodėl patalpų oro kokybė rudenį suprastėja? Būtent dėl oro temperatūrų kaitos ir vėsesnių oro srautų, pradedame dažniau uždaryti langus bei pirmą kartą per kelis mėnesius įjungiame šildytuvus ar pradedame kurti židinius. Visi šie pokyčiai suaktyvina šildymo įrenginiuose pasislėpusias dulkes ir įvairius alergenus, kurie pradeda cirkuliuoti mūsų namuose.
Peršalimų komplikacijos
Su nauju sezonu sulaukiame ne tik vėsesnių orų, bet ir dažnesnių peršalimų. Ar žinojote, jog peršalimo požymiai gali būti dvigubai blogesni, jei vidaus patalpų oras bus užterštas? Jungtinių Amerikos Valstijų visuomenės sveikatos mokyklos „Bloomberg“ teigimu, peršalimo simptomai yra net dvigubai blogesni, jei dirbame ar gyvename patalpose, kuriose oras yra nešvarus. Tai yra itin aktualu dabar, kai iš atostogų sugrįžome į uždaras patalpas – biurus, o vaikai į mokyklas ar darželius.
Negana to, Šveicarijos oro kokybės technologijų įmonės „IQAir“ tyrimai apie patalpų oro kokybės poveikį peršalimams rodo, kad užteršto oro molekulės itin sąveikauja su peršalimo virusų ar bakterijų molekulėmis, o tai suintensyvina peršalimo sindromus ir sukelia dar prastesnę savijautą. Dėl šių priežasčių, užterštas oras gali turėti įtakos komplikacijoms, kurios kyla po peršalimo ligų. Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos yra susijusios su astma bei sinusų ligomis. Turėkite omenyje, jog vėsesni orai ir netinkamai paruoštos vidaus patalpos gali būti pavojingas etapas, pasitinkant šaltuosius sezonus.
Kai organizmo ląstelės susiduria su teršalais ar peršalimo virusais, jos išskiria chemines medžiagas – citokinus, sukeliančius uždegimą, dėl kurio atsiranda papildomi simptomai – skysčių kaupimasis bei jų išskyrimas kvėpavimo takuose. Tai kelia susirūpinimą ne tik astma sergantiems žmonėms, bet ir kitoms žmonių grupėms, kurių imunitetai silpnesni ar jiems dažniau tenka susidurti su didele oro tarša artimoje aplinkoje.
Peršalimo simptomus suintensyvina ir per didelė susikaupusi drėgmė namuose ar kitose uždarose patalpose. Drėgmė gali sukelti nemažai papildomų komplikacijų ir sveikatos problemų – paskatinti alergines reakcijas, sukurti palankią terpę veistis dulkių erkutėms, pelėsiui. Kartu tai gadina pastato pamatus, palėpes bei sienas. Daugiau apie drėgmės poveikį sveikatai skaitykite čia.
Kaip pasiruošti peršalimo ligų sezonui?
Norėdami pasirūpinti savo sveikata ir užkirsti kelią šalutiniams peršalimo požymiams, atkreipkite dėmesį į oro kokybę namuose:
- Prieš šildymo sezoną išvalykite ventiliacijos angas, kad cirkuliuotų tik švarus oras. Tinkamai neišvalius šių įrengimų, namuose cirkuliuos oras pilnas dulkių, o tai itin kenks jūsų sveikatai ir pablogins peršalimo simptomus;
- Stebėkite drėgmės lygį namuose, ji turi siekti maždaug 40-60 proc.;
- Prieš pirmą kartą naudojantis židiniu ar kitais šildymo įrenginiais – kruopščiai juos išvalykite šlapia šluoste ir nenaudokite itin cheminių valymo priemonių, nes su šilumos srautais šios toksiškos medžiagos gali patekti ir į jūsų kvėpavimo sistemą;
- Penosil ekspertai skatina atkreipti dėmesį ir į bendrą namo sandarumą. Patikrinkite ar nėra atsiradusių plyšių šalia langų ar durų. Įsitikinkite, kad patalpose nesikauptų drėgmė – tai aktualu tiek jūsų sveikatai, tiek namo konstrukcijai.
Vėsesni orai ne tik daro įtaką namo konstrukcijos kokybei, bet ir mūsų sveikatai. Kad užkirstume kelią peršalimų komplikacijoms, turime tinkamai paruošti savo namus, biurus ar mokyklų patalpas, kad jose necirkuliuotų nešvarus oras. Atlikus kruopščius sandarinimo darbus, bei užtikrinus kokybišką patalpų vėdinimą, oras kuriuo kvėpuojame taps sveikesnis. O juk nuo sveiko oro priklauso ir mūsų sveikata!