fbpx

 

COVID-19 ir oro užterštumo ryšys

Ryšys tarp COVID-19 ir oro užterštumo tampa vis labiau pastebimas. Harvardo universiteto mokslininkai atskleidė, jog oro tarša žymiai labiau pablogino COVID-19 protrūkį ir sukėlė daugiau mirčių nei būtų sukėlę, esant švariam orui. Mokslininkų teigimu, net ir nežymus kietųjų dalelių koncentracijos padidėjimas (pavyzdžiui, 1 mikrogramu kubiniame metre) atitiko net 8% padidėjusį mirčių skaičių nuo COVID-19! Norint apsaugoti savo sveikatą ir sumažinti koronaviruso susirgimo riziką, svarbu pasirūpinti, kokioje aplinkoje praleidžiate daugiausia laiko. 

Užterštumas ir mirtingumas

Pandemijos akivaizdoje, oro tarša yra dar aktualesnė, nes nešvarus oras didina tikimybę susirgti koronavirusu. Svarbu atsižvelgti ir į tai, kai oro užterštumas ne tik turi didelę sąveiką su COVID-19, bet ir su mirtingumu. JAV atlikto tyrimo metu, buvo išsiaiškinta, kad valstijose, kurios turi didesnius oro taršos lygius, mirtingumas yra žymiai didesnis, o pagal Europos aplinkos agentūros duomenis, net 1 atvejis iš 8 Europoje yra būtent dėl oro taršos. 

Užterštumo žala sveikatai

Užterštas oras aplinkoje gali padidinti ne tik koronaviruso susirgimo riziką, bet ir plaučių, širdies ligų susirgimo tikimybę. Europos visuomenės sveikatos sąjungos teigimu, oro tarša taip pat silpnina imuninę sistemą bei kenkia žmonių gebėjimui kovoti su infekcija. Sulig kiekvienu įkvėpimu į mūsų plaučius patenka tūkstančiai kietųjų dalelių, kurios itin kenkia visam mūsų organizmui, tad gali suintensyvėti net paprasčiausias peršalimas, o persirgus – atsirasti komplikacijų, tokių kaip astma ar sinusų ligos! Beje, oro tarša gali sukelti DNR defektus bei kraujo cirkuliacijos sutrikimus, o dėl to organizme gali atsirasti auglių, vėžio požymių.

Kaip išvengti oro užterštumo?

Išvengti oro užterštumo keliamų pavojų galima nuo mažų detalių – lauke dėvėkite kaukę, venkite kelionių į vietas, kur didelis oro užterštumas, bei pasirūpinkite namų sandarumų, kad kietosios dalelės iš lauko nepatektų į Jūsų namus. Namų sandarumo užtikrinimas – tai pirmasis žingsnis, kad kietosios dalelės neprasiskverbtų į Jūsų erdvę, kurioje praleidžiate daugiausiai savo laiko. Kokiais būdais sandarinti namus ir užkirsti kelią oro taršai namuose? 

  • Keiskite šildymo, oro kondicionavimo sistemose filtrus pagal nurodytas rekomendacijas, kad užterštas oras nepatektų per šias ventiliavimo sistemas į Jūsų namus;
  • Valykite ir profesionaliai prižiūrėkite šildymo sistemą;
  • Atsakingai pasirinkti produktus pagal sandarinamą vietą (jungtį);
  • Sandarinkite tarpus tarp grindų ir sienos, nes per pamato ir sienos jungtį į vidų patenka oras iš lauko;
  • Užsandarinkite visus tarpus aplink kaminą, krosnį, dujinio šildymo sistemą;
  • Montuodami langus, rinkitės sertifikuotus produktus, kurie užtikrins tiek kokybišką sandarinimą, tiek jo ilgaamžiškumą. 

Nors karantino metu tarša šiek tiek sumažėjo, kadangi transporto priemonių srautai visame pasaulyje buvo sustabdyti, tai yra tik trumpalaikis efektas. Oro kokybė vėl po truputį blogėja dėl panaikinamų valstybių sienų uždarymo sąlygų bei įprastinės verslų veiklos pratęsimo. Atskleistos sąsajos tarp užterštumo ir COVID-19 yra viena iš priežasčių, kodėl reikia mažinti išskiriamos taršos kiekį ir taip sumažinti antrosios koronaviruso bangos poveikį.