fbpx

 

Kaip užtikrinti sveiką orą kiekviename kambaryje?

Perštinti gerklė, ašarojančios akys, sloga alergenų esančių ore požymis. Nors įprasta manyti, kad dauguma alergenų yra lauke, tai nėra tiesa. Nemažai jų galite atrasti savo vonioje, miegamajame, prie nesandarių langų ir kituose kambariuose, kur laikote naminius gyvūnus. Kiekvienas kambarys jūsų namuose, gali turėti skirtingus alergenų šaltinius. Į ką atkreipti dėmesį kiekviename jų?

Svetainė

Svetainėje turite kilimą? Dulkėms, gyvūnų pleiskanoms ir dulkių erkutėms tai puiki vieta koncentruotis. Šie alergenai gali kauptis ne tik kilimuose, bet ir užuolaidose ar minkštuose balduose, pagalvėse. Siūlome kilimus siurbti kas savaitę, nepamiršti jų išvalyti. Reguliariai skalbkite užuolaidas, pagalves. Stebėkite drėgmės lygį namuose, jis turėtų būti nei per aukštas, nei per žemas – apie 30-50%. Didelės drėgmės atveju venkite dažnai laistomų augalų, nes garuodamas vanduo gali sukelti pelėsį. Pašalinti kuo daugiau alergenų galite šluostydami visus paviršius drėgnu skudurėliu, taip užtikrinsite, kad ant paviršių nelieka dulkių. Taip pat, tam, kad kauptųsi mažiau dulkių ir kitų teršalų – pašalinkite įvairius smulkius daiktus nuo lentynų, džiūstančius augalus. Nelaikykite atvirų langų, nes pro juos gali patekti žiedadulkės, kurios gali tapti dar vienu alergijų šaltiniu.

Miegamasis

Viena iš prasto miego priežasčių nepakankamai grynas oras miegamajame. Dažniausiai randamas alergenas šiame kambaryje yra dulkių erkutės. Jos kaupiasi tamsiose vietose, nes neturi atsparumo itin aukštai ar žemai temperatūrai. Vienas iš paprasčiausių būdų kaip sumažinti dulkių erkučių koncentraciją, būtina dažnai skalbti patalynę maždaug kartą per savaitę. Miegamajame taip pat nerekomenduojama turėti kilimo, nes tai puiki terpė kauptis dulkėms, o su jomis ir dulkių erkutėms. Nepamirškite, kad būtina reguliariai valyti grindis bei kitus paviršius ant kurių gali kauptis nešvarumai. Miegamajame nebūkite su drabužiais, kuriuos nešiojate visą dieną, nes galite atsinešti žiedadulkių dalelių, naminių gyvūnų pleiskanų ar kitų alergenų, kuriuos po visos dienos yra nusėdę ant jūsų drabužių. Efektyviai pašalinti alergenus galite ir jei naudojate kokybišką oro vėdinimo sistemą.

Vaikų kambarys

Vaikai ypač jautrus alergenus, todėl dažnai būdami tarp jų, gali pajausti alergijų simptomus. Galite pastebėti, jog vaikams miegoti ar žaisti ima trukdyti varvanti nosis ar nuolat perštinti gerklė. Viena iš priežasčių kambaryje esantys alergenai. Vaikai dažnai savo žaidimo arena pasirenka grindis ar kilimą. Rekomenduojama ne tik dažnai valyti grindis bei siurbti kilimus, bet ir apsvarstyti galimybę atsisakyti kilimų. Jei namuose laikote augintinį, tai tik padidina dažnai valomų paviršių būtinybę. Nepamirškite ir minkštų žaislų, jie taip pat renka dulkes, gyvūnų pleiskanas ir kitus teršalus. Vaikai gali miegoti, žaisti, nešiotis su savimi šiuos žaislus, todėl būtina juos reguliariai plauti. Priešingu atveju, didelė tikimybė, kad vaikai nuolat kvėpuoja įvairiais alergenais. 

Vonios kambarys

Vonios kambaryje dažnai būna didesnis drėgmės lygis, todėl būtinas tinkamas patalpos vėdinimas. Pelėsis kenkia ne tik dėl estetinių priežasčių, bet ir dėl pavojaus sveikatai. Jis gali paskatinti į peršalimą panašius požymius, astmos priepuolis bei alergijas. Jei dar tik įrenginėjate vonios kambarį, pasidomėkite specialiais klijais, sandarinimo priemonėmis, kurie labiausiai pažeidžiamas vietas apsaugo nuo pelėsio. Jei pastebite, kad turima vėdinimo sistema nepadeda, apsvarstykite oro sausintuvo įsigijimą, jis gali padėti suvaldyti drėgmės lygį. Vienas paprastesnių būdų – po dušo praverkite duris, kad drėgmė nesikauptų vonioje. Šis būdas neužtikrins, kad pelėsis neatsiras, bet gali padėti subalansuoti drėgmės lygį kambaryje. 

Virtuvė 

Virtuvėje dažnai gaminamas maistas, karštis, šlapi paviršiai sudaro tinkamas sąlygas pelėsiui ir teršalams ore susidaryti. Kaip to išvengti? Svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį bei nuolat vėdinti patalpas. Gamindami maistą, nepamirškite įsijungti gartraukio, o reguliarus patalpos vėdinimas padės orą padaryti grynesnį. Geriausias būdas tam vėdinimo sistema, o jei tokios neturite praverkite langus. Tiesa, reikėtų atminti, kad langų atidarymas nėra pats geriausias sprendimas, nes įsileidžiate teršalus iš lauko. Ateities perspektyvoje apsvarstykite kaip galėtumėte užtikrinti langų bei durų sandarumą bei tinkamą vėdinimą namų viduje. Taip ne tik nereikės įsileisti teršalų iš lauko, bet ir būsite užtikrinti, kad namuose kvėpuojate grynu oru.

Kiekvienas kambarys namuose gali būti alergenų, kvėpavimo takų ligų šaltinis. Ne visus pavojus galime matyti plika akimi, todėl svarbu stebėti kaip reaguoja jūsų organizmas būnant viename ar kitame kambaryje. Matuokite drėgmės lygį, stebėkite ar namuose nėra susidariusių plyšių, pro kuriuos gali patekti teršalai iš lauko ar kauptis drėgmė. Laiku pastebėjus problemas namuose, sutaupysite ne tik pinigų, bet ir išsaugosite sveikatą.