fbpx

 

Tylusis žudikas – CO2

Harvardo aplinkosaugos tyrinėtojai atliko tyrimą, kuriame pastebėjo tiesioginį ryšį tarp patalpų oro kokybės ir žmogaus gebėjimo gauti, perdirbti, išlaikyti ir prisiminti tam tikrą informaciją. Tyrimo duomenimis, tose patalpose, kurios buvo nuolat vėdinamos, darbuotojai 101% geriau pasirodė užduotyse nei tie, kurių patalpose buvo gerokai padidėjęs CO2 kiekis. Pasaulinio globalinio atšilimo metu CO2 problema daro įtaką ne tik atmosferai – dujos pradeda atsirasti ir mūsų namuose, mokyklose ir biuruose. 

CO2 įtaka žmogui

Anglies dioksidas (CO2) yra bekvapės, bespalvės dujos, esančios aplink mus. Nors ore visuomet yra šių dujų, per didelė jų koncentracija gali sukelti didelių nemalonumų žmogaus sveikatai. Visų nuostabai, didžiausias CO2 kiekis išsiskiria iš žmogaus kūno. Būdami užterštoje aplinkoje, žmonės vietoj deguonies įkvepia daugiau anglies dioksido dujų, taip priversdami kūną badauti. Dėl kūne padidėjusio CO2 kiekio, žmogui yra sukeliami įvairiausi smegenų pažeidimai, kurie gali privesti iki mirties. Tai yra ypač pavojinga uždaruose miegamuosiuose, biuruose ir mokyklose. Taip pat CO2 dujų padidėjimą gali sukelti labai daug įvairiausių faktorių: atvira liepsna, rūkymas patalpose, žemė, esanti po pastatu, statybinės medžiagos ir t.t. Uždarose ir nepravėdintose patalpose miršta apie 90 žmonių per metus. Mirtys dažniausiai įvyksta dėl plaučių ir širdies negalavimų, susijusių su CO2 ir kitomis ore esančiomis teršiančiomis dalelėmis.

CO2 koncentracijos rodikliai

Nacionalinio darbuotojų saugos ir sveikatos instituto (NIOSH) nustatyta riba yra 1000 ppm, kuri yra nekenksminga žmogui bei jo darbingumui. Tačiau žmonės, patys to nežinodami, gyvena ar dirba prie daug didesnės CO2 koncentracijos. Įprastame, mažai vėdinamame miegamajame, anglies dioksido lygis pasiekia maždaug 1200 ppm. Kaip atskirti, koks anglies dioksido kiekis patalpoje yra nekenksmingas?

  • 250450 ppm – normalus CO2 lygis lauke;
  • 4501000 ppm – tipinis oras gerai ventiliuojamose patalpose;
  • 10002500 ppm – prastai vėdinamų patalpų oras, kuris siejamas su suprastėjusiomis mąstymo, sprendimų priėmimo galimybėmis, mieguistumu, galvos skausmu;
  • 25005000 ppm – „sunkus”, užterštas vidaus patalpų oras, kuris siejamas su didele žala žmogaus sveikatai;
  • >5000 ppm – gali sukelti stiprias deguonies trūkumo pasėkmes žmogaus organizmui.

Kad ir kur bebūtume, anglies dioksido dujos yra aplink mus. Padidėjusi šių dujų koncentracija yra pavojinga žmogaus sveikatai ir gali iššaukti galvos skausmą, svaigimą, nerimą, nuovargį, mieguistumą, padažnėjusį širdies ritmą, o retais atvejais – smegenų pažeidimus, kurie gali privesti iki mirties. Dėl šių priežasčių labai svarbu domėtis būdais, kaip palaikyti kokybišką patalpų orą bei stebėti CO2 koncentraciją vidaus patalpose, ją matuojant specialiais įrenginiais.