fbpx

 

Oro užterštumas mokykloje: į ką atkreipti dėmesį?

Artėjantys nauji mokslo metai šiemet kelia daug papildomų klausimų dėl mokinių sveikatos mokykloje. Sveikas oras svarbus atsižvelgiant ne tik į siaučiančią pandemiją, bet ir dėl kitų, užteršto oro sukeliamų padarinių. Pasirūpinkite, kad Jūsų vaikai kvėpuot sveiku oru tiek namuose, tiek mokykloje.

Prie kelio esančios mokyklos

Žinome, kad užterštumas lauke yra didelė problema, tačiau nepamirškime atkreipti dėmesį, kad teršalai, esantys išorėje, nesudėtingai patenka ir į pastatų vidų. Atidarius langą pro nesandarias pastato sienas, angas jie atsiranda mūsų namuose, biuruose, mokyklose. Pavyzdžiui, mokymo įstaigos neretai yra išsidėsčiusios šalia kelio, kur oro tarša nesudėtingai pasiekia vaikų žaidimo aikšteles, klases. Tyrimai rodo, kad oro tarša mokyklose, esančiose šalia kelio, yra 2-5 kartų didesnė nei lauke esanti tarša! Ar dažnai vežate vaikus į mokyklą ir išleidžiate prie pat durų? Taip didinate oro taršą aplink pastatą ir tikimybę vaikams susirgti kvėpavimo takų ligomis, juk mokykloje jie praleidžia vidutiniškai bent 1300 valandų per metus arba 54 paras metuose. Išleiskite vaikus kiek toliau nuo mokyklos, o jei norite palydėti iki pat durų, padarykite tai pėsčiomis, palikdami automobilį kiek nuošaliau. 

Nesandarios mokyklos

Kaip minėjome pradžioje, viena iš vidaus patalpų oro užterštumo priežasčių, nesandarūs pastatai, taip pat tinkamos vėdinimo sistemos trūkumas. Netinkamai sandarinti langai, durys, kitos pastato konstrukcijos praleidžia pavojingus sveikatai teršalus. Jei pastatas yra senas, reikia atkreipti dėmesį iš kokių medžiagų jis yra pastatytas – neretai net statyboje naudoti produktai, namo dalys skleidžia pavojingas medžiagas, kurios teršia patalpos orą. Inicijuokite, jog būtų patikrintas pastato ar bent langų sandarumas. Tai svarbu ne tik dėl to, kad langai gali praleisti šaltą orą žiemos sezonu, bet ir todėl, kad prie jų gali kauptis drėgmė, skatinanti pelėsio atsiradimą. Pastarasis sukelia ne tik estetinių pastato problemų, tačiau taip pat paskatina kvėpavimo ligas, alergijų atsiradimą. Tai ypač aktualu besiformuojančiam vaiko organizmui. Daugiau apie pelėsį ir netinkamo drėgmės lygio įtaką žmogui skaitykite čia.

Oro taršos poveikis vaikams

Švarus ir sveikas oras yra būtinas vaikų sėkmei ir geriems mokymosi rezultatams. Kaip tai susiję? Vaikai yra pažeidžiamiausi oro taršai, nes jų organizmai formuojasi ir auga, o mikrobiologiniai teršalai, chemikalai, alergenai ar kitos kenksmingos medžiagos iš oro taršos kenkia plaučių, širdies, smegenų bei nervų sistemos vystymuisi. Tokia oro tarša mažina vaikų plaučių talpą net 20% ir sukelia plaučių ligas bei sutrikimus visam gyvenimui. O net 30% vaikų visoje Europoje serga astma būtent dėl oro taršos. Suprasdami, kad didžiąją gyvenimo dalį praleidžiame patalpose, turime imtis reikalingų priemonių, jog galėtume užkirsti kelią oro užterštumui patalpose.

Į ką atkreipti dėmesį mokykloje?

Pokyčiai prasideda nuo mažų dalykų, todėl rekomenduojame kuo daugiau domėtis mokyklos patalpų kokybe. Inicijuokite susitikimą su mokyklos administracija ir pasidomėkite pagrindiniais aspektais:

  • Ar mokykloje reguliariai valomos patalpos bei pašalinamos dulkės?
  • Ar mokykla renkasi saugias ir nekenksmingas valymo priemones? Kur yra laikomos šios priemonės?
  • Ar mokykla reguliariai vykdo pastato kokybės apžiūrą, pasitelkiant specialistus?
  • Ar mokykloje yra veikianti, tvarkinga vėdinimo sistema? Jei taip, ar ji yra reguliariai prižiūrima, patikrinama?
  • Ar yra inicijuojama oro kokybės patikra mokykloje? 

Pasitarkite su klasės auklėtoja apie nuolatinį patalpų vėdinimą bei paraginkite kitų vaikų tėvus neprivažiuoti prie pat mokyklos, o palydėti ar leisti vaikams patiems nueiti iki mokyklos. Ypač svarbus bendruomeniškumas ir supratimas, kad tik visi kartu galite užtikrinti sveiką orą mokykloje. 

Sveikas oras patalpose yra itin svarbus, nes jose praleidžiame didžiąją dalį savo gyvenimo. Nors apie patalpų orą kalbama vis dažniau, dalis žmonių dar neturi reikiamos informacijos apie būtinąsias priemones, kurios galėtų užtikrinti kokybišką orą pastatų viduje. Būkite aktyvūs mokyklos gyvenime bei domėkitės priemonėmis, kurias galite pritaikyti namuose – tai visai nesudėtinga.