fbpx

 

Gripui – ne! Drėgmės įtaka sveikatai

Drėgmė yra ore esančių vandens garų kiekis, kuris mūsų namuose gali sukelti pelėsį, struktūrinius pastato skilimus, skatina dulkių erkučių atsiradimą. Neseniai paskelbtoje Harvardo sveikatos tyrėjų apžvalgoje yra patvirtinta, jog žmonių sveikata priklauso nuo pastatų, kuriuose mes gyvename ir dirbame. Viena iš savybių, pagal kurią galima spręsti apie pastato kokybę yra drėgmė.

Rekomenduojama drėgmė

Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) duomenimis, patalpų drėgmės lygis turėtų būti 30–50%. Jei patalpoje yra mažiau nei 30% – per sausa, o daugiau kaip 50% – per drėgna. Didelis drėgmės kiekis gali apsunkinti kvėpavimą, gali atsirasti įvairiausių komplikacijų tiems, kurie turi kvėpavimo problemų, serga astma ar kitomis su kvėpavimu susijusiomis ligomis. Drėgmė pastatuose gali paskatinti astmos priepuolių atsiradimą. Harvardo apžvalgoje atrasta, kad 21% iš 21,8 mln. astmos atvejų kasmet priskiriama dėl gyvenamųjų namų drėgmės ir pelėsio. Kai kurios pelėsių rūšys į orą išskiria toksinus, kurie gali sukelti neurologinius pažeidimus bei įvairias alergijas.

Ypač žiemą mažėja drėgmės lygis namuose, nes šaltas oras sulaiko mažiau drėgmės nei šiltas oras. Taip oras yra paverčiamas sausu. Dėl šios priežasties džiūna akys ir nosis, o gerklę pradeda niežėti. Kūnas sunkiau pašalina mikrobus, kurie sukelia gripą bei kvėpavimo takų infekcijas. Sausas oras ypač kenkia jūsų odai ir sukelia bėrimus bei kitas odos infekcijas.

Geriausias būdas įvertinti patalpų drėgmės lygį yra suprasti, kaip jaučiatės būdami namuose. Ar jus kankina sausa oda ir suskeldėjusios lūpos? Ar ant langų kaupiasi vandens lašai? Jei pastebėjote netinkamą patalpų drėgmės lygį reikia kuo skubiau imtis reikalingų veiksmų, jog nepakenktų  sveikatai.

Ekspertų patarimai, kurie padės sumažinti jūsų namų patalpų drėgmės lygį:

  • Vonios ventiliatorius  pagerinsi oro cirkuliaciją vonios kambaryje, kur kaupiasi šiltas, drėgnas oras;
  • Virtuvės gartraukis  padės ištraukti garus, šilumą, virimo dūmus ir kvapus;
  • Augalai  išskirs nedidelį kiekį drėgmės;
  • Kokybiška vėdinimo sistema.

Netinkamas drėgmės lygis namuose kenkia Jūsų sveikatai bei namų tvarumui. Atkreipkite dėmesį į ekspertų siūlomus patarimus, kurie gali padėti išsaugoti kokybišką orą namuose, o ruošiantiems įsikelti į naujus namus rekomenduojame kaip įmanoma daugiau sužinoti apie pastato kokybę ir drėgmės lygį namuose.