fbpx

 

Kaip oro tarša susijusi su krūties vėžiu?

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, net 25 % visų naujų vėžio atvejų moterų tarpe yra krūties vėžys. Pasak šio instituto duomenų, 2018 metais pasaulyje krūties vėžiu susirgo apie 2 mln. moterų, o tais pačiais metais, krūties vėžys nusinešė net apie 627 tūkstančius moterų gyvybių visame pasaulyje. Net 15 % visų moterų mirčių Lietuvoje yra būtent nuo krūties vėžio.

Net 90 % visų krūties vėžio atvejų yra susiję su aplinkos veiksniais – alkoholio vartojimu, kūno svorio pokyčiais, radiacija bei oro tarša. Naujausių tyrimų duomenimis, kietosios dalelės, azoto oksidai (išskiriami vidaus degimo variklių) bei įvairios cheminės medžiagos sudaro didžiąją dalį oro taršos, kuri patenka į mūsų namus pro nesandarius langus, duris ar kitus plyšius.

Oro tarša vidaus patalpose

Pasak tarptautinio krūties vėžio fondo, užterštame ore yra randamos mažiausiai 35 cheminės medžiagos, susijusios su gyvūninių auglių vystymosi padidėjimu. Šios cheminės medžiagos mus pasiekia ne tik lauke, tačiau ir mokyklose, biuruose ir namuose. Kvėpuodami tokiu oru didiname ne tik krūties vėžio, bet ir kitų ligų susirgimo tikimybę. Pavyzdžiui, net 17 % suaugusiųjų mirčių nuo plaučių vėžio yra susiję su buitine tarša, kurią sukelia maisto gaminimas naudojant žibalą, kietąjį kurą – medieną, anglį. Deginant šias medžiagas, išsiskiria junginiai panašūs į medžiagas, kurias sukelia automobilių tarša.

Prasta oro kokybė namuose turi įtakos ne tik krūties vėžio vystymuisi, bet ir gijimo procesui, įveikus vėžį. Moterys, kurios įveikė krūties vėžį, tačiau gyvena užterštuose miestuose ar patalpose, turi didesnę riziką vėl susirgti krūties vėžiu. Floridos „Getisbergo“ ir Šanchajaus „Fudan“ universitetų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, jog tikimybė neišgyventi krūties vėžio yra net 86 % didesnė tose vietose, kur yra didesnis oro užterštumas.

Kaip sumažinti krūties vėžio riziką?

MAYO klinika, įvertinta kaip geriausia JAV medicinos klinika, pateikia trumpą sąrašą veiksmų, kurių moterys gali imtis, kad sumažintų krūties vėžio išsivystymo riziką:

  • Ribokite alkoholio vartojimą. Yra konkrečių įrodymų, kad, geriant alkoholį, padidėja estrogeno ir kitų hormonų, susijusių su krūties vėžių, kiekis. Rizika iš esmės padidėja dėl kiekvieno suvartojamo gėrimo.
  • Nerūkykite. Ryšys tarp rūkymo ir vėžio ir taip yra aiškus. Amerikos vėžio draugija nustatė, jog žymiai didesnė tikimybė yra susirgti krūties vėžiu, jei moterys pradeda rūkyti dar nesusilaukusi pirmagimio.
  • Kontroliuokite savo svorį. Riebalinis audinys yra pagrindinis estrogeno šaltinis moterims po menopauzės, o padidėjęs estrogeno kiekis, kaip ir minėta anksčiau, yra glaudžiai susijęs su krūties vėžiu.
  • Pasirūpinkite fiziniu aktyvumu. Tyrimai rodo, kad net greitas ėjimas 75-150 minučių per savaitę sumažina krūties vėžio riziką.

Penosil ekspertai rekomenduoja vengti aplinkos taršos ar pagerinti oro kokybę savo namuose. Pasirūpinkite namų sandarumu – atsakingai sandarinkite langus, duris, kad lauko oro teršalai, tokie kaip automobilių išmetamosios dujos ar gamybinės atliekos, nepatektų į namų vidų. Pirkdami ar statydami naujus namus, nepamirškite atkreipti dėmesį į jo energinę klasę, nes tai stipriai susiję su jų sandarumu, o tuo pačiu ir oro kokybe. Juk žemos energinės klasės namuose dažnai nėra vėdinimo sistemos, o pro langus ar duris skverbiasi lauko oras. Dėl šių priežasčių teršalai kaupiasi namų viduje, tad jais kvėpuojate ir Jūs.

Nors krūties vėžys išlieka kaip viena pagrindinių, vyraujančių onkologinių, ligų tarp moterų, yra tam tikrų būdų, užkirsti kelią šiai ligai. Net ir maži savisaugos žingsniai gali sumažinti tikimybę susirgti krūties vėžiu, svarbu žinoti, į ką atkreipti dėmesį. Vienas iš pirmų žingsnių gali būti sveiko oro namuose užtikrinimas bei žalingų įpročių atsisakymas, kuris sumažins auglių atsiradimo ir krūties vėžio riziką.