fbpx

 

Kaip patikrinti ir pagerinti oro kokybę namuose?

Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, 9 iš 10 žmonių nuolat kvėpuoja užterštu oru. Tiek lauko, tiek vidaus patalpų ore yra gausu teršalų, kurie skatina astmos priepuolius, alergijas, sunkias kvėpavimo takų ligas. Labai svarbu atpažinti ore tvyrančias kenksmingas medžiagas, kurios sukelia įvairius simptomus, tačiau nereikia pamiršti, jog dalies itin pavojingų teršalų, galime nejausti ir nepastebėti. Kaip juos atpažinti?

Stebėkite savo sveikatos pokyčius

Jei jau žinote, kokius simptomus sukelia nekokybiškas oras namuose (galvos skausmas, svaigimas, čiaudulys, nuovargis ir pan.), stebėkite kokioje aplinkoje jums pasireiškia šie simptomai. Pavyzdžiui, jei pastebite, jog galvos skausmas jus aplanko būtent darbo vietoje, gali būti, jog ji ir yra nekokybiško oro šaltiniu. Sutrikęs mąstymas gali išduoti pavojingus CO, CO2 lygius. Niežtinti gerklė, ašarojančios akys dažnai būna alerginė reakcija į tokius dirgiklius kaip pelėsis. Kelias savaites stebėkite, užsirašykite kada ir kur pradedate jausti šiuos ar panašius nemalonius pokyčius – gali būti, jog greitai galėsite išskirti probleminę aplinką, o tuomet, imtis atitinkamų priemonių.

Vidaus oro kokybės stebėjimo aparatas

Jei susiduriate su sveikatos negalavimais (tam tikroje patalpoje pasireiškiantis galvos skausmas, kosulys, gerklės niežėjimas, galvos skausmas, irzulys), kurie gali būti užteršto oro pasekmė, vidaus oro kokybės stebėjimo aparatas yra nebrangus būdas išsiaiškinti problemą. Vieną tokių aparatų, naudojo Penosil kartu su Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, inicijuodama CO2 tyrimą Vilniaus mokyklose. Rekomenduojame atkreipti dėmesį, norint ištirti svarbiausius dirgiklius namų ore:

  • Drėgmė – parodo tikimybę pelėsio atsiradimui bei augimui;
  • CO2 – per didelis šio komponento kiekis sukelia mąstymo sutrikimų, galvos skausmą, mieguistumą, prastesnius mokymosi ar darbo rezultatus;
  • Kietųjų dalelių lygis – parodo dulkių ir kitų alergenų buvimą ore;
  • Oro užterštumo lygio indeksas (OUI) – parodo aplinkoje esančių teršalų koncentracijos kokybinę išraišką.

Sekite anglies monoksido (CO) lygį namuose

Vieni iš pačių pavojingiausių teršalų, kurie gali daryti neigiamą įtaką vidaus oro kokybei yra anglies monoksidas ir radonas. Anglies monoksidas, dar geriau žinomas kaip smalkės, yra bekvapės, bespalvės dujos, kurios gali sukelti pavojingą užterštumo lygį, prastai vėdinamose vietose.  Jos ypač pavojingos uždaroje patalpoje, pavyzdžiui, garaže, kuomet užvedate automobilį ir nejausdami to, galite apsinuodyti smalkėmis. Būtina atkreipti dėmesį ir į kūrenamas krosnis, židinius, šildymo katilus, boilerius – stebėkite išskiriamą anglies monoksido kiekį, specialių detektorių pagalba.

Stebėkite radono lygį

Tuo tarpu radonas yra viena iš pagrindinių priežasčių, sukeliančių plaučių vėžį. Šios radioaktyvios dujos slypi žemėje, o per nesandarius namo pamatus patenka į namus. Jei patalpas vėdinate retai, radonas gali sparčiai kauptis ir paskatinti įvairius sveikatos negalavimus bei padidinti plaučių vėžio riziką. Vienas iš svarbių aspektų, norint apsisaugoti nuo radono įtakos – užtikrinti, jog jūsų namo pamatai yra tinkamai sandarinami, o namuose įrengta kokybiška vėdinimo sistema. Šiuos reikalavimus atitinka A+ energinio efektyvumo klasė. Norėdami nustatyti radono lygį, esantį jūsų namuose, galite naudoti tam skirtus, specialius detektorius – brangių įsigyti nebūtina, užtenka buitiniam naudojimui skirtų prietaisų.

Įsigykite oro valytuvą

Oro valytuvai padeda kenčiantiems nuo astmos ir alergijų, panaikindami kietąsias daleles, mikrobus, dulkes iš oro, kuriuo kvėpuojate patalpoje. Pavyzdžiui, juk ne visuomet reguliariai pasiekiate vietas už lovos, šaldytuvo, skalbimo mašinos, spintelės – oro valytuvas išsprendžia šią problemą. Galite naudoti oro valytuvą, kuris kartu ir drėkina orą – tai padeda apsisaugoti nuo per sauso oro. Pastarasis itin pavojingas šaltuoju metų sezonu, kuomet plinta užkrečiamos kvėpavimo takų ligos, nes sutrūkinėjusi oda sudaro palankią terpę virusams patekti į organizmą.

Svarbu suprasti, jog ne visus teršalus galite užuosti ar pamatyti plika akimi. Patys pavojingiausi teršalai dažnai būna nepastebimi, tačiau nuolat kelia pavojų jūsų sveikatai. Stebėkite savo savijautą, būnant skirtingose patalpose, tačiau nepamirškite į pagalbą pasitelkti ir papildomų priemonių, kurios gali identifikuoti ir kitas pavojingas medžiagas.