fbpx

 

5 patarimai vasarai: kaip palaikyti sveiką orą namuose?

Vasarą, suaktyvėjus saulės spinduliuotei bei jai sąveikaujant su ore esančiais teršalais, ozono ir kietųjų dalelių koncentracija itin išauga miestuose. Galbūt pastebėjote, jog karštuoju metų sezonu paūmėja alergijos, širdies ir kraujagyslių sveikatos problemos. Dažniau praveriami langai turi įtakos oro užterštumui namų viduje, kuris gali turėti neigiamos įtakos ir jūsų kvėpavimo takams. Taip, namus vėdinti yra būtina, bet nereikia pamiršti, kad jei lauke yra užterštas oras, atidarydami langus šį orą įsileidžiate ir į namus. Ką galime padaryti jau dabar, kad oro kokybė namuose būtų kuo kokybiškesnė?

Stebėkite drėgmės lygį namuose

Vasaros metu jums puikiai pasitarnaus oro drėkintuvai ir sausintuvai. Kodėl? Vasaros metu pasirodo įvairūs parazitai ir alergenai, pavyzdžiui dulkių erkutės, kurios itin mėgstą drėgmę, tad nyksta esant sausam orui. Sausindami orą apsisaugosite dulkių erkučių, bet nepersistenkite, nes tokiu atveju sausės jūsų oda ir tapsite lengviau prieinami virusams. Svarbiausia balansas. Palaikykite optimalų drėgmės lygį, kuris siekia maždaug 30-50 %. Taip būsite užtikrinti, kad namuose nesikaups pelėsis, durkių erkutės, o taip pat neišsausės nosies ertmė bei oda.

Atnaujinkite oro filtrą

Vienas paprastas žingsnis, kuris padės pagerinti oro kokybę namuose – pakeistas vėdinimo sistemos oro filtras. Šį filtrą būtina valyti, bei reguliariai keisti, nes jame užsilaiko ne tik iš namų pašalinami teršalai, bet ir iš lauko atėjęs, užterštas nefiltruotas oras. Tam, kad į namus nepatektų šie teršalai, būtina tinkamai prižiūrėti sistemą reguliariai valyti bei keisti oro filtrus. Nepamirškite filtrų valyti bei keisti  ir vonioje, virtuvėje. Vonioje įprastai yra didesnis drėgmės kiekis, kuris skatina pelėsio atsiradimą, o virtuvėje kaupiasi nuo maisto gaminimo susidarę teršalai. Tinkamas vėdinimas visuose kambariuose, užtikrins, kad kvėpuojate sveiku ir grynu oru.

Valykite paviršius

Kartais dulkėse įmanoma rasti net švino. Ši kenksminga medžiaga jūsų namuose gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Švinas randamas dažuose, vamzdžiuose, jis aptinkamas ir senuose namuose, kurių statybinės medžiagos buvo su švinu. Dulkės su ar be švino, kurios gali patekti į jūsų namus pro atvirus langus, nusėda ant paviršių, pavyzdžiui, grindų. Naudodami vakuumini siurblį su filtru, kuris sugeria mikrobus sumažinsite dulkių kaupimasi. Ant grindų kaupiasi ne tik dulkės, bet ir chemikalai. Citrinų ar pušų kvapo purškikliai, kuriuos naudojame virtuvei ir vonios kambariui valyti, kvepia, tačiau taip purškiame chemikalus į orą, kurie vėliau nusėda ant paviršių. Paprastas sprendimas – dažnesnis namų tvarkymas pasitelkiant šluostę ir dulkių siurblį. Tai ypač aktualu, jei namuose turite kilimų, kuriuose ypač kaupiasi dulkės.

Naudokite natūralių kvapų produktus

Norėdami kovoti su prasta oro kokybe naudokite skalbiklius, kuriuose nėra kvapiųjų medžiagų, taip pat naudokite mažiau aerozolinių purškiklių. Aitraus kvapo buitinės chemijos nelaikykite gyvenamosiose patalpose, ypač jei pakuotė jau yra pradaryta. Pasklidę kvapai gali dirginti jūsų kvėpavimo takus bei sukelti alergijas.

Investuokite į kokybišką vėdinimo sistemą

Šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo ir filtravimo sistema yra vienas geriausių būdų išlaikyti gerą oro kokybę namuose. Oro vėdinimas namuose atidarius langus yra neefektyvus, nes visi teršalai turi tiesioginį kelią patekti į namus. Oro filtras, esantis sistemoje, sulaiko teršalus, bakterijas, alergenus. Su tokia sistema namuose visuomet bus malonus oras, nepriklausomai nuo sezono. Žinoma, čia derėtų nepamiršti, jog namas turi būti sandarus. Durų ar langų rėmai neturi turėti plyšių, per kuriuos galėtų patekti nefiltruotas oras iš lauko.

Palaikyti sveiką orą namuose nesudėtinga. Reikia stebėti savo organizmą, kaip jis reaguoja ilgesnį laiką būnant patalpoje. Ar pasireiškia čiaudulys, mieguistumas, kosėjimas, pasunkėjęs kvėpavimas? Jei jaučiate negalavimus, tai stiprus ženklas, kad esate užterštoje aplinkoje. Oro drėkintuvai, dažnas paviršių valymas bei kokybiška vėdinimo sistema – tiesiausias kelias į sveiką orą namuose ne tik vasarą, bet ir visais metų laikais.