fbpx

 

Kaip pasirūpinti kalėdinėmis dekoracijomis ir sveiku oru?

Gyva kalėdinė eglutė ne tik suteikia daug džiaugsmo ir jaukumo namuose, bet yra aplinkai draugiškesnis sprendimas nei dirbtinė eglutė. Tačiau, parsinešdami eglutę galite ne tik įnešti į namus džiaugsmo, bet ir pavojingų alergenų, kurie gali sumažinti oro kokybę namuose bei sukelti alergines reakcijas jums ir jūsų artimiesiems.

Kalėdinės eglutės žiemą neskleidžia žiedadulkių, tačiau alergines reakcijas gali sukelti pelėsis, dulkės ir kitos alergenų sporos, kurios slepiasi ant medžio. Gyvose eglėse gali būti daugiau nei 50 rūšių patogeninių pelėsių sporų, kurios gali greitai daugintis jūsų šiltuose namuose. Vidutiniškai viename namų kubiniame metre yra apie 500–700 pelėsių sporų, o,  remiantis Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžo atliktu tyrimu, dvi savaites palaikius gyvą eglutę namuose, šių sporų skaičius gali padidėti iki 5000 viename kubiniame metre.

Sveikatos pavojai 

Alergija pelėsiams pasireiškia iki 15 procentų gyventojų ir gali sukelti tokius simptomus kaip galvos skausmas, nosies užgulimas ir nosies, akių ar gerklės dirginimas. Reakcija į pelėsių alergenus netgi gali sukelti astmos priepuolius ar į astmą panašius priepuolius.

Vis dėlto gyvi medžiai nėra vieninteliai kaltininkai kovoje su patalpų atostogų alergenais. Kiti Kalėdiniai papuošimai, pavyzdžiui, eglės žaisliukai, žibintai ir vainikai (tiek natūralūs, tiek dirbtiniai) kaupia dulkes, kuriose gali kauptis pelėsių sporos. Dirbtiniuose vainikuose ir medžiuose taip pat gali būti medžiagų, kurioms tirpstant į aplinką yra išmetamos nuodingos medžiagos. Tačiau tai nereiškia, kad reikėtų vengti kalėdinių papuošimų! Papuoškite savo namus saugiai. Tai galite padaryti atlikę vos kelis, nesudėtingus žingsnius.

Išvalykite savo namų orą

Naudodami oro valytuvą savo namuose, galite pašalinti pelėsį, žiedadulkes ir dulkių daleles iš oro. Jei turite dirbtinį medį ir nerimaujate dėl kenksmingų medžiagų plitimo namuose, būtinai naudokite valymo priemonę, skirtą pašalinti ore esančias chemines medžiagas iš namų aplinkos. Taip pat, rekomenduojama reguliariai keisti oro filtrus, kad jie galėtų kokybiškai valyti orą namuose.

Išvalykite dekoracijas

Prieš parsinešant eglę į namus, nupurtykite ją nuo negyvų spyglių, kuriuose gali slėptis dulkės bei pelėsio dalelės. Taip pat, jau parsinešę medį namo, nuplaukite eglę vandeniu ir išdžiovinkite ją lauke. Valydami medį būtinai mūvėkite pirštines, kad išvengtumėte sąlyčio su pavojingais alergenais.

Dirbtinius medžius ir dekoracijas nuvalykite dulkių skudurėliu, o papuošimus iš tekstilės, stalo bėgelius ar kitus gaminius išskalbkite karštu, muiluotu vandeniu. Pakartokite šį procesą ir po švenčių, kad Kalėdiniai papuošimai kitais metais būtų švarūs.

Dekoracijas būtinai laikykite sandariuose plastikiniuose induose, o ne kartoninėse dėžėse. Kartonas gali paskatinti pelėsių ir kitų alergenų plitimą, ypač kai jis laikomas nešildomose ar drėgnose vietose, pavyzdžiui, garažuose ar palėpėse.

Artėja gražiausios metų šventės, o namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Pasiruoškime šventėms taip, kad kalėdinės dekoracijos nekeltų pavojaus namų oro kokybei bei jūsų ir artimųjų sveikatai. Gražių ir saugių švenčių!