Kietosios dalelės – nematomos ir mirtinai pavojingos
Kietosios dalelės yra ore esančių dalelių ir skysčio lašelių, kybančių ore, mišinys. Skamba kaip maža ir nereikšminga dalis ore? Nustebsite sužinoje, kad vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kiekvienais metais nuo kietųjų dalelių sukeltų ligų miršta daugiau žmonių nei nuo ginklų ir automobilių avarijų kartu sudėjus. Nedidelio dydžio, lengvai į kvėpavimo takus patenkančios dalelės tyliai mus žudo iš vidaus.
Kietųjų dalelių šaltiniai
Kietųjų dalelių dydis gali būti skirtingas – nuo kelių nanometrų ir iki kelių mikronų – šie dydžiai yra toli nuo to, ką mes galime matyti plika akimi. Sulig kiekvienu įkvėpimu į mūsų plaučius patenka tūkstančiai kietųjų dalelių, kurios ateina iš skirtingų šaltinių – transporto išmetamųjų dujų, gamyklų taršos, jos taip pat formuojasi tarpusavyje reaguojant teršalams, o keliauja į visas kryptis, kur jas nuneša vėjas. Gali atrodyti, kad kietosios dalelės vidaus patalpose mūsų nepasieks, tačiau jos prasiskverbia pro prastai užsandarintus pastatus, tad tai ypač aktualu, jei gyvenate šalia užterštų vietų ar kelių.
Vidaus patalpos taip pat išskiria kenksmingas kietąsias detales – gaminant, deginant žvakes ar židinį, naudojant tam tikrus šildytuvus, rūkant, prastai vėdinant patalpas (ypač virtuvę). Harvardo mokslininkai tirinatys oro užterštumą nustatė, jog mūsų virtuvėse kietųjų dalelių kiekis gali siekti tiek pat, kiek lauko oras Pekine ar Los Andžele ir tai priklauso nuo to, ar gerai vėdinate patalpas. Kitaip tariant, kietosios dalelės į mūsų namus patenka tiek iš lauko, tiek kaupiasi vidaus patalpose ir sukelia astmą, širdies ir plaučių ligas, vėžį ir kitus susirgimus. Vyresnio amžiaus žmonės, vaikai, taip pat sergantys širdies ar plaučių ligomis, astma, gyvenantys socialiai netinkamomis sąlygomis yra lengviau paveikiami kietųjų dalelių įtakos.
Kaip suvaldyti kietųjų dalelių kiekį namuose
Rekomenduojami veiksmai siekiant mažesnio kietųjų dalelių poveikio patalpose:
- Naudokite gartraukius, oro vedinimo sistemą, kai gaminte;
- Venkite šildytuvų, židinių vidaus patalpose. Jei juos naudojate, griežtai laikykitės instrukcijų dėl oro vėdinimo, naudokite tinkamo dydžio dūmtraukio vamzdžius;
- Valykite ir profesionaliai prižiūrėkite šildymo sistemą;
- Keiskite filtrus šildymo, oro kondicionavimo sistemose pagal nurodytas rekomendacijas;
- Atkreipkite dėmesį į medžiagas, kurias naudojate patalpų sandarinimui.
Kietosios dalelės nesudėtingai patenka į mūsų organizmus, sukeldami pavojingas ligas ir kitus susirgimus. Atkreipkite dėmesį į savo namų sandarinimą, naudojamas medžiagas bei vidaus patalpų oro taršos sukelėjus. Atsakingai rinkitės vėdinimo, šildymo įrenginius, nes visa tai lemia oro kokybę Jūsų namuose.