fbpx

 

Ligų ir alergijų sukėlėjai Jūsų namuose 

Oro užterštumas tampa vis aktualesnė problema kalbant ne tik apie lauko, bet ir patalpų orą. Nemažai dėmesio skirdami oro užterštumui lauke pamirštame, kad 90 % savo gyvenimo praleidžiame patalpose. Ar kada nors susimąstėte, jog prasta oro kokybė gali sukelti ne tik alergijas, bet ir kvėpavimo takų vėžį ir kitų ligų paūmėjimus? Nustebsite sužinoję, kad medžiagos, kurios sukelia sunkias ligas, slypi Jūsų namuose.

Pavojingos medžiagos namuose

Kasdienybėje naudojamos statybos priemonės – klijai, dažai, sienų ar langų apdailos priemonės išskiria organizmui žalą keliančias chemines medžiagas. Viena pavojingiausių medžiagų – asbestas, kuris dėl savo išskiriamų nematomų dalelių padidina tikimybę susirgti vėžiu net 5 kartus! Ir nors nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta, mūsų aplinkoje ir toliau išlieka nemažai statybinių medžiagų, kurios ir kelia pavojų jūsų sveikatai. 

Kaip kažkada buvo įprasta statybose naudoti asbestą, taip ir šiandien yra išlikusių medžiagų, kurios toliau aktyviai naudojamos atliekant statybos ar būsto apdailos darbus. Pavyzdžiui, statybose naudojamose plokštėse yra randamos cheminės medžiagos, kurios sendamos išskiria dujas, keliančias pavojų žmogaus sveikatai. Viena tokių – formaldehidas, kurio dideli kiekiai gali būti išskiriami atliekant vidaus apdailos darbus ar naudojant iš šios medžiagos pagamintas putas ar laką. Formaldehidas apibūdinamas kaip vienas iš penkių didžiausių oro teršalų, kuris dirgina nosį, akis, gerklę ir net gali sukelti nosiaryklės vėžį. Ši cheminė medžiaga naudojama ne tik statybinėse medžiagose, bet ir kosmetikoje bei vaistuose.

Dulkių erkutės ir alergijos

Jei Jūs ar Jūsų vaikai skundžiasi alergija ar astma, turite atkreipti dėmesį ir į dulkių erkutes, kurios dažniausiai randamos patalynėje, čiužiniuose, užuolaidose. Kiekvienoje lovoje yra vidutiniškai apie 10 000 dulkių erkučių, kurios gali gyventi nuo 10 iki 70 dienų! Dulkių erkutės maitinasi negyvomis žmogaus ląstelėmis, o drėgmę sugeria iš oro, tad drėgnose patalpose jų yra kelis kartus daugiau. Jos ypač klesti 75-80 proc. drėgmėje ir išgyventi gali drėgmei nukritus net žemiau 50 proc. Nepaisant to, kad dulkių erkutės nėra parazitai ir nesikandžioja, jie yra vieni iš pagrindinių alergijos ir astmos sukėlėjų. Drėgnos ir nevedinamos patalpos taip pat yra puiki terpė plisti bakterijoms ir virusams, kurie keliauja oru. Jie gali apsunkinti ligas, padeda plisti kosuliui, peršalimui ir gripui. Tai ypač aktualu kalbant apie mokyklas, ligonines ir kitas patalpas, kuriose yra didelė žmonių koncentracija.

Nepamirškime, kad patalpų vėdinimas nėra tvarus sprendimas ilgąjame laikotarpyje ir yra tik laikinas sprendimas. Kiekvienas iš mūsų galime apsaugoti save ir savo šeimą, jei atpažinsite pavojų keliančias medžiagas. Išlikite atidūs, tikrinkite vaistų, kosmetikos, buitinės technikos ir statybinių medžiagų sudėtis, rinkitės alternatyvias priemones.