fbpx

 

Sauso oro įtaka namo konstrukcijai ir sveikatai

Atšalus lauko temperatūrai ir prasidėjus šildymo sezonui, vis labiau susirūpiname namų sandarumu. Pradedame sandarinti vietas, kur oras turi didžiausią tikimybę išeiti – duris, langus bei vamzdžius ar rūsius. Žinoma, dėl to sumažėja šildymo sąskaitos, bet, jei atliekate nekokybiškus sandarinimo darbus, oras namuose tampa vis sausesnis. Sausas oras namuose bei nekokybiškas pastato paruošimas šaltajam sezonui leidžia dulkėms cirkuliuoti jūsų namuose su bakterijomis, virusais, dulkių erkutėmis, kurios sukelia kvėpavimo takų ligas bei organizmo pažeidimus.

Sausas oro įtaka konstrukcijai

Kai į pastatą patenka šaltas oras, natūraliai sumažėja drėgmės lygis. Taip yra todėl, kad vėsesnis oras neišlaiko drėgmės, skirtingai nei šiltas oras. Idealus patalpų drėgmės lygis turėtų būti tarp 30% ir 50%, bet ne daugiau 50%, nes tada namuose susidarys palanki terpė veistis pelėsiui. Tačiau, dėl šaltų oro srovių šaltuoju sezonu oro drėgmės lygis gali nukristi net iki 15% ar žemiau, o tai gali sukelti papildomų problemų ne tik jūsų sveikatai, bet ir pastato konstrukcijai. 

Sausas oras bando sugerti kuo daugiau drėgmės, o tai reiškia, kad šaltuoju metų sezonu, drėgmė bus ištraukiama ir iš pastato konstrukcijos. Vienas iš sauso namo požymių gali būti net elementarus grindų girgždėjimas. Taip pat, sausas oras gali ištraukti drėgmę ir iš sienų, tad gali pasislinkti namo staktos, o tarp lubų ir sienų atsirasti tarpų. Šios spragos praleis šilumą ir padidins sąskaitas už šildymą. Taip pat, neišvalytos ventiliacijos angos gali ne tik užsikimšti ir sugadinti pastato ventiliacinę sistemą, bet dulkės ir nešvarumai, cirkuliudami name, gali patekti į Jūsų plaučius ir sukelti įvairias ligas.

Sauso oro žala organizmui

Viršutinė kvėpavimo sistemos dalis, įskaitant gerklę ir nosį, yra išklota drėgnomis membranomis. Šios membranos padeda sulaikyti nešvarumus, dulkes, virusus ir bakterijas ir taip apsaugo Jūsų plaučius. Kai šios membranos praranda per daug drėgmės, jų gebėjimas sulaikyti šias daleles sutrinka. Sausas oras gali sukelti niežulį, nemalonų jausmą nosies kanaluose, o gleivinė gali išsausėti ir sudirgti. Tai gali sukelti ne tik nemalonų pojūtį, bet ir nosies kraujavimą! 

Sausas oras taip pat turi didelį neigiamą efektą jūsų odai. Oda pradeda sausėti, o tai gali sukelti niežėjimą, pleiskanojimą ir nemalonų odos tempimo pojūtį. Taip pat, sausas oras gali sukelti lūpų skilinėjimą bei paspartinti odos problemų atsiradimą, tokių kaip egzema ar aknė. Kai oda skilinėja – atsiranda žaizdelės pro kurias virusai bei bakterijos gali lengvai patekti į Jūsų organizmą ir sukelti įvairias ligas.

Tinkamas drėgmės lygis namuose užtikrins, kad membranos Jūsų kvėpavimo takuose neleis kenksmingoms medžiagoms patekti į plaučius, o oda bus sveika ir drėgna. Taigi, jei užtikrinsite sveiką drėgmės kiekį namuose, sumažinsite kvėpavimo takų ligų riziką bei odos problemų atsiradimą.

Kaip užtikrinti sveiką orą, prasidėjus šildymo sezonui?

Kokia yra sveiko ir kokybiško oro vidaus patalpose paslaptis? Tai balansas tarp kokybiško pastato sandarumo ir tinkamo patalpų vedinimo. Jei Jūsų namai bus per daug ir nekokybiškai sandarinti – nešvarus oras įstrigs namuose ir taps vis labiau užterštas, o grynas oras nepateks į Jūsų namus. Nors šaltuoju metų laikotarpiu nesinori palikti atidaryto lango, yra ir žymiai geresnių būdų, kaip galite sandarinti ir tuo pačiu metu vėdinti namus. Pasinaudokite šiais PENOSIL ekspertų patarimais:

  • išmatuokite patalpų drėgmę, kad tiksliai žinotumėte esamą situaciją; 
  • investuokite į kokybišką vėdinimo sistemą. Vėdinant patalpas atidarius duris ne tik išleidžiate šilumą, bet ir rizikuojate savo sveikata dėl temperatūrų svyravimų; 
  • darant remontą, rinktis tik ekologiškas medžiagas;
  • į savaitę po kelis kartus siurbkite namų grindis ir atsisakykite kilimų, jie kaupia dulkes ir kitus nešvarumus;
  • Išvalykite visas vedinimo angas bei vamzdžius, nuvalykite paviršius;
  • Keiskite oro filtrus kas 30 – 60 dienų.

Sausas oras gali pakenkti Jūsų namams ir  sveikatai. Kontroliuodami drėgmės lygį savo gyvenamosiose patalpose ir apsaugodami bendrą oro kokybę, galite padėti užtikrinti, kad jūsų šeimos namai išliktų laimingi ir sveiki per būsimus sezoninius pokyčius. Todėl būtina pasirūpinti ne tik kokybišku pastato sandarumu, bet ir tinkama ventiliacinių įrenginių švara, kad namuose cirkuliuotų tik sveikas oras.