fbpx

 

Kuo seni namai pavojingi jūsų sveikatai?

Patalpų oro kokybė senuose namuose yra viena iš didžiausių problemų, kuri gali sukelti įvairias kvėpavimo takų problemas – plaučių vėžį, astmą ar net krūties vėžį. Namų amžius yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kodėl namuose kvėpuojame užterštu oru. Nors tiek naujuose, tiek senuose namuose būna įvairių teršalų, tačiau tam tikros rūšys kenksmingų oro teršalų yra ypač dažni senos statybos namuose.

Švinas senuose namuose

Viena iš dažniausiai pasitaikančių kenksmingųjų medžiagų senuose namuose yra švinas. Kaip švinas atsiranda mūsų namuose? Vienas iš jo šaltinių – dažai su dideliu švino kiekiu, kurie vis dar plačiai prieinami ir naudojami vidaus patalpų apdailoje.

Švinas į organizmą patenka būtent per kvėpavimo takus, o efektas, įkvėpus švino turinčių dažų, yra toks pats, kaip kvėpuoti automobilio išmetamosiomis dujomis! Švinas yra itin toksiškas centrinei nervų sistemai, reprodukcinei sistemai, o labiausiai pažeidžiami – vaikai. Vystantis nervų sistemai, jų organizmas įsisavina 4–5 kartus daugiau švino nei suaugęs žmogus, o tai gali pasireikšti protiniu atsilikimu, elgesio sutrikimo problemomis: vaikai blogiau mokosi, sunkiau sukoncentruoja dėmesį, susilpnėja atmintis.

Švinas gali būti randamas ir namo vamzdžiuose. Nepaisant to, kad 2014 metais buvo pasirašytas saugaus vandens gėrimo įstatymas ir reglamentas buvo išplėstas, įtraukiant ir santechnikos įrenginius, net naujesnių namų vamzdžiuose galima rasti 8 % švino.

Kitos pavojingos medžiagos namuose

Senuose namuose drėgmė irgi viena iš dažniausiai pasikartojančių problemų, ypač rūsiuose. Kai drėgmė sąveikauja su palankia temperatūra ir organiniais pastato paviršiais, atsiranda pelėsis, kuris sukelia dar daugiau sveikatos problemų. Pavojingos medžiagos gali būti pasislėpusios ir namų laminate. Jame galima rasti formaldehido, kuris gali sutrikdyti vyriškos lyties hormonų vystymąsi, sukelti kvėpavimo takų ligas bei vėžį. Medienos ir baldų gamybos pramonėje šis cheminis junginys yra plačiai naudojamuose statybiniuose klijuose ir tam tikrose apdailos medžiagose.

Kodėl svarbus namo sandarumas?

Senos statybos namai buvo pastatyti taip, kad būtų mažiau sandarūs ir įleistų į namus daugiau oro. Tokių namų langai, durys, grindys bei kitos statybinės konstrukcijos buvo pritaikytos laisvam oro judėjimui iš ir į namus. Gali atrodyti, jog tokiu būdu namuose yra daugiau gryno oro, tačiau nepamirškime, jog kartu įsileidžiame ir sveikatai pavojingas medžiagas (pavyzdžiui, išmetamąsias dujas, kietąsias daleles), o ir gauta sąskaita už šildymą tikrai nedžiugina.

Prieš pradedant imtis renovacijos projektų, reikėtų pasidomėti dabartine namo būkle. Rekomenduojame pirmiausiai išsiaiškinti nesandarias vietas, per kurias skverbiasi šaltas oras su teršalais iš lauko, ir dregmė patenka ar pasišalina iš namo konstrukcijos. Turėkite omenyje, jog viena iš problematiškiausių vietų yra lango sandarinimas. Reikia teisingai užsandarinti ertmes tarp lango ir sienos, siekiant apsaugoti pastato konstrukciją ir taupyti energiją. Drėgmė, UV spindulių ir kitų veiksnių poveikis, gali padaryti žalos tiek jungčiai, tiek konstrukcijai. Priklausomai nuo namo fasado tipo, Penosil ekspertai yra paruošę sandarinimo sprendimus, kaip užtikrinti tinkamą sandarumą. Langų sandarinimo sprendimus galite rasti čia.

Be sandarumo yra labai svarbu pasirinkti ir kokybišką vėdinimo sistemą. Kodėl? Jei namas bus sandarus iš jo neišeis oras, bet ir nepateks, tad kvėpuosite tvankiu, nefiltruotu oru. Kokybiška vėdinimo sistema užtikrina, jog namuose esantis nešvarus oras yra ištraukiamas, o jį pakeičia filtruotas lauko oras.

Senos statybos namai turi savo žavesio, tačiau jie dažniausiai yra pastatyti iš senų statybinių medžiagų, kurios kelia pavojų sveikatai. Įsigydami seną būstą, būtinai patikrinkite, ar jame nėra švino ar kitų teršalų pėdsakų, o tai galite padaryti atlikdami oro kokybės tyrimus. Taip pat, reikėtų pasirūpinti kokybiškais sandarinimo, izoliavimo ir šiltinimo darbais. Jei gerai atliekate namų sandarinimo ir šiltinimo darbus, jūsų senos statybos namams gali ir neprireikti didelių renovacinių darbų.