fbpx

 

Kuo svarbus namo sandarumas?

Oro nuostoliai gali lemti 10-30 % sunaudojamos energijos namuose. Taip gali nutikti dėl įtrūkimų sienose, nesandarių durų bei langų, netinkamai apšiltintų sienų, grindų ar fasado. Dėl šių priežasčių ne tik prarandama šilumos energija, bet ir suprastėja oro kokybė. Namų sandarumas – ekonomiškai efektyvus būdas sumažinti išlaidas šildymui ir padidinti komfortą, kvėpuojant sveiku oru.

Patikimiausias būdas išsiaiškinti, kurios vietos namuose praranda šilumą – atlikti termovizinį tyrimą. Jei neturite galimybės to padaryti, yra keletas indikatorių, kurie gali identifikuoti, kad šaltas oras skverbiasi vidun. Pavyzdžiui, pasikeitėte langus į plastikinius, tačiau namuose oro temperatūra išlieka žema. Arba, viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų senos statybos namuose – šaltos sienos, dėl kurių darosi vėsu visame kambaryje. Pagrindinė priežastis, dėl kurios prarandame šilumą – nesandarūs namai ir „vaikščiojantis“ oras.

Nesandaraus namo minusai

Pastovus oro judėjimas vyksta tuomet, kai oras, esantis namuose, nekontroliuojamai juda į lauką ir atvirkščiai – iš lauko oras patenka į namus. Akivaizdu, kad toks oro ir šilumos energijos judėjimas iš namų yra energiškai neefektyvus. Norėdami kompensuoti prarastą šilumą, padidiname namų šildymo lygį, taip išnaudodami kur kas daugiau energijos ir patiriame didesnes išlaidas. Svarbu nepamiršti ir sveikatos aspekto – iš lauko į namų vidų patenka užterštas oras (išmetamosios automobilių dujos, gamyklų tarša), kuriuo mes ir toliau kvėpuojame namuose. Net jei turite vėdinimo sistemą, namui esant nesandariam, išvalytas oras susimaišo su nefiltruotu lauko oru, tad kvėpuojame tuo pačiu, sveikatai pavojingu oru.

Kaip sandarinti namus?

Sandarinti namus galite įvairiais būdais. Penosil ekspertai rekomenduoja naudoti hermetikus, sandarinimo juostas bei poliuretano putas, kurios yra skirtos įtrūkimams sienose, langų bei durų ir kitų jungčių sandarinimui. Naudojant šiuos produktus užtikrinsite, kad namas bus sandarus, taip sumažinsite tikimybę lauko orui patekti į namo vidų. Taip pat, svarbų vaidmenį namo sandarinimo procese atlieka fasado bei vidaus sienų šiltinimas ir sandarinimas. Atliekant šiuos darbus, svarbu ypatingą dėmesį skirti namo kampams, stogo konstrukcijai bei sienų ir grindų jungtims. Nepamirškite skirti dėmesio ir vėdinimo sistemai, kuri užtikrintų, kad vidaus oras yra filtruotas ir kokybiškas. Tinkamai atlikę sandarinimo darbus užtikrinsite, jog neprarandate šilumos energijos, o vėdinimo sistemos paruoštas oras išlieka sveikas.

Nuo ko pradėti? 

Norėdami sumažinti nevaldomą oro judėjimą ir užtikrinti kontroliuojamą ventiliaciją, turite atlikti kelis žingsnius. Visų pirma, reikėtų nustatyti, kur įvyksta oro nutekėjimas. Tai padaryti galite patikrindami plyšius prie langų, durų, taip pat vandentiekio, kanalizacijos ar elektros instaliacijos, kurios išvedžiotos per sienas, grindis, lubas. Patikimiausias, jau pradžioje minėtas, termovizinis tyrimas, kurio metu galėtumėte matyti, kurios pastato vietos praleidžia energiją. Tai padarę galėsite tinkamai pasirinkti reikalingus būdus ir medžiagas namų sandarinimui. Jei savo namuose planuojate remontą, kuriame galbūt yra numatytos rekonstrukcijos, pasidomėkite įvairiais sandarinimo būdais, naudojamais naujų namų statyboje. Taip pat rekomenduojame pasvarstyti apie energetinį namo auditą. Šio audito metu nustatomos ir vertinamos energijos išteklių ir energijos sąnaudos pastatuose, tad po jo galėsite: nustatyti  problemines namo vietas, atsirinkti priemones, kurios galėtų sumažinti energijos nuostolius.

Papildomi patarimai namų sandarinimui

  • Langus, kuriuose yra vieno stiklo paketas, keiskite į langus bent su dvigubu stiklo paketu;
  • Atsakingai pasirinkti produktus pagal sandarinamą vietą (jungtį);
  • Užsandarinkite visus tarpus aplink kaminą, krosnį, dujinio šildymo sistemą;
  • Montuodami langus, rinkitės sertifikuotus produktus, kurie užtikrins tiek kokybišką sandarinimą, tiek jo ilgaamžiškumą;
  • Sandarinkite tarpus tarp grindų ir sienos, nes per pamato ir sienos jungtį į vidų patenka šaltas oras;
  • Vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžiai, esantys pagrindinėse namo konstrukcijose, sudaro tarpus tarp vidinės ir išorinės sienos. Per šiuos tarpus taip pat petenka šaltas oras, tad šias vietas taip pat būtina sandarinti;
  • Elektros lizdus taip pat reikėtų užsandarinti, nes pro juos taip pat prarandami šilumos kiekiai.

Oro nutekėjimas namuose gali sukelti rimtų sveikatos problemų bei paveikti namo konstrukcijos patvarumą. Norint išvengti šių nesklandumų, patariame kokybiškai sandarinti namus su tam skirtomis, kokybiškomis ir ilgaamžiškumą užtikrinančiomis priemonėmis, bei nepamiršti apie kokybišką vėdinimo sistemą. Rūpintis sveiku oru ir efektyviai naudoti energiją namuose nėra sudėtinga, svarbu žinoti, į ką būtina atkreipti dėmesį.